Neštěstí ve Studénce zavinila fatální pochybení, odhalil expert

- Aktuality autor: red

Další chyby, které vedly k pádu mostu ve Studénce, do nějž pak narazil mezinárodní rychlík, popsal u soudu expert na hydrauliku Miroslav Chromečka. Zvedací zařízení podle něj nefungovalo správně.

Statik společnosti Ostravské dopravní stavby (ODS) - Dopravní stavby Ostrava navíc údajně vůbec nepočítal s fyzikálními zákony. Dnes před soudem dodal, že i podpůrná konstrukce byla navržena na hraně únosnosti.

Postup, který navrhl statik ODS, by fungoval pouze v ideálních podmínkách, nepočítal ale s vnějšími vlivy, řekl Chromečka. Dodal, že podpůrná konstrukce, která most držela, byla špatně navržena. "Navržena byla na hraně únosnosti. Autor projektu nezahrnul vodorovné zatížení. Došlo pak k účinkům, které nebyly zanedbatelné," uvedl znalec.

Ani obsluha neměla potřebné informace

Chromečka zkoumal hydraulický systém, kterým se most zvedal a posouval. I ten nebyl podle znalce řešen ideálně a mohlo nastávat výrazné lokální přetížení podpůrných konstrukcí.

Dalším kritickým momentem na stavbě byl fakt, že stavaři mostní konstrukci přizvedávali i jednostranně. "S ohledem na rozměry a váhu konstrukce bylo nutné přizvedávat. Postupy měly být takové, že pokud se zvedalo jednostranně a upravovala se poloha mostu, měla být provedena různá technická opatření," řekl. Podotkl, že ani obsluha hydraulického zařízení neměla potřebné informace.

"Zkolabovalo něco mezi zemí a mostem. Nebyla to jen jedna kapka. Byla to řada drobných hříchů, které se v tomto případe projevily velmi negativně," uvedl Chromečka.

Příčinou souhra nedostatků

Podle obžaloby příčinou tragické nehody byla souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Už dříve znalci poukázali i na nedostatky při úpravách původního projektu.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Rekonstruovaný silniční most spadl ve Studénce přímo na železniční trať a bezprostředně poté do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži. Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, která zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Dalších 95 cestujících utrpělo zranění, celková škoda přesáhla 177 milionů korun.

Obžalováno je deset lidí, hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí jim tři až deset let vězení.

Tagy: nehoda soud studénka

Zdroje: ČTK