Nervózní milenci digitální éry: Jak nám mobily komplikují namlouvání

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Výrazně nervóznější jsou lidi ve vztazích díky nástupu moderních technologií. Doba se zrychlila, a to, že milý či milá rychle neodpoví, nám dělá vrásky na čele. Stejně tak jako špatně zvolený smajlík. Alespoň o tom hovoří výsledky výzkumu vědců argentinského ústavu CONICET, který se zabývá vlivem digitální revoluce na vztahy a namlouvání.

Mobily a internet přinesly do vztahů mnoho změn. Ilustrační snímek

Mobily a internet přinesly do vztahů mnoho změn. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Studie CONICET se zaměřila na zvyky kolem randění lidí od 18 do 24 let. A jejím hlavním závěrem je, že ve věku chytrých telefonů a internetu je okamžitá reakce hlavním a přednostním požadavkem.

S digitální technologií se to, co pokládáme za rozumnou dobu čekání, dramaticky zkrátilo. Kdysi dávno - bylo nebylo - lidé klidně čekali i týden a déle na odpověď na milostný dopis, říká Mariana Palumbová, která se spolu se třemi kolegy na výzkumu podílela.

"Digitální komunikace mění práh vnímání 'rozumné čekací doby', a mění také očekávání lidí," doplňuje Palumbová. "Všechno se v současnosti děje rychlostí jednoho nebo dvou kliknutí, což samozřejmě předefinovává celý koncept namlouvání."

Sdílené heslo je důkazem lásky

Vztahy nyní nejen často začínají na internetových serverech, zjistili vědci. Neméně časté je, že se tu vztahy i rozpadají - a znovu napravují. "Můžete se během chatování pohádat, a pak zase usmířit jediným smajlíkem," poznamenala Palumbová.

Vztah a jeho kvalitu může ovlivnit například i to, jak si člověk nastaví soukromí a sdílení na sociálních sítích. Pokud používá příliš mnoho selektivního zobrazování obsahu, může to vyvolat spekulace vedoucí k nežádoucím závěrům a podezírání.

Palumbová s kolegy zjistili, že některé novodobé páry sahají po radikálním řešení, kdy zcela obejdou bariéru soukromí tím, že si navzájem vymění svá přístupová hesla.

"To je vnímáno jako důkaz lásky," řekla Palumbová. "Romantická láska s sebou od nepaměti nese prvky násilí, snahy ovládat a žárlivosti. Výměnu hesel ke svým účtům pak mladí pokládají za posun na další úroveň vztahu, protože podle nich jde o maximální projev vzájemné důvěry."

Tagy: zahraničí domácí mobilní telefony moderní technologie věda a technika zdraví a životní styl společnost a veřejné mínění věda a poznání

Zdroje: ČTK,Clarín