NERV zpochybnil propouštění ve státní správě

- Aktuality autor: red

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zpochybnila plánované propouštění úředníků státní správy. Podle stanoviska odborného týmu Lubomíra Lízala, který ovšem už na členství v tomto orgánu rezignoval, by tyto kroky mohly poměrně výrazně uškodit české konkurenceschopnosti. Dnes o tom informoval server Aktuálně.cz.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle členů NERV Česko ve výkonnosti veřejných institucí patří k světovému podprůměru, příčinou je zejména nízké ohodnocení úředníků. Ze 139 zemí, které hodnotila analýza Světového ekonomického fóra, je ČR dvaasedmdesátá, v Evropské unii zaznamenaly horší výsledek jen Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Itálie a Bulharsko.

Odejdou schopní?

Experti se však obávají, že by se situace mohla ještě zhoršit. "Zejména v případě, kdy v důsledku plošného propouštění odejdou zaměstnanci, kteří jsou schopní, produktivní, zkušení nebo disponují nějakou klíčovou dovedností," píše se v Lízalově zprávě.

Česko vydalo před dvěma lety podle Eurostatu na zaměstnance veřejné správy částku na úrovni 8,1 procenta hrubého domácího produktu. Pouze tři evropské země platily méně.

NERV připomíná, že nejlepší instituce mají severské státy, které také nejvíc platí svým zaměstnancům. Odborníci rovněž upozornili, že problémem je především struktura veřejných výdajů, nikoliv jejich výše.

Prostředí pro korupci

Češi dávají méně zaměstnancům, ale o to více z veřejných zdrojů investují. V roce 2009 zaplatili za veřejné investice víc jenom Poláci a Rumuni.

Podle expertů vládní komise vytváří kombinace nízkých platů a vysokých investic ideální prostředí pro úplatky.  Z deseti států, které v Evropě nejvíc investují, patří  Česko podle Transparency Inernational do třetiny zemí s nejvyšší mírou korupce.

S výjimkou Lotyšska patří také do kategorie zemí, kde mají zaměstnanci státu nejnižší mzdy. Ty stagnovaly už loni a letos se snížují o deset procent. Pokud záměry Nečasovy vlády vyjdou, bude český stát svým zaměstnancům platit nejméně v Evropě.

Zdroje: ČTK