"Nepostávat. Nekoukat. Makat." Začal se druhý sněm vládní TOP 09

- Aktuality autor: Danica Klein

V Hradci Králové začal druhý sněm vládní TOP 09. Dnes má na programu především zprávu stranického předsedy, vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, zdravice hostů a odpoledne diskusi o programových otázkách. Volba nového stranického vedení delegáty čeká až v neděli. Sněmovním heslem je "Nepostávat. Nekoukat. Makat".

Celkem 175 delegátů sněmu se sešlo ve speciálním vyhřívaném stanu ve vnitřním nádvoří královéhradeckého hotelu Nové Adalbertinum na Velkém náměstí v centru města. Delegáty svolávala do sálu fanfára na lesní roh, podobně tomu bylo už před dvěma lety na prvním stranickém sněmu.

Oblíbený dětský Večerníček

Vrcholné setkání mladé strany, která vznikla v roce 2009, začalo naplno symbolicky v 09:09 a znělkou s motivy oblíbeného dětského Večerníčku Krkonošské pohádky, ve které animovaná "jeho jasnost" v loveckém oblečení vybízela "Kalouska, Drábka, Bessera a Hegera", tedy stranické ministry, aby nepostávali, nekoukali, ale "makali". Po krátkém uvítání šéfa královéhradské TOP 09 Zdeňka Harapáta zazněla státní hymna. Pak vystoupil generální sekretář strany Pavel Severa.

Také heslo, které si strana pro svůj druhý sněm zvolila, odkazuje na oblíbený dětský televizní Večerníček a na stěnách jednacího stanu je několikrát vyvedené i s barevným motivem největšího českého pohoří. Po očekávaném dopoledním vystoupení předsedy Schwarzenberga by měly zaznít i pozdravy dalších českých politiků.

Největší překvapení

Prezident Václav Klaus svůj projev pro TOP 09 napsal, premiér a předseda ODS Petr Nečas natočil na video. Jeho strana má dnes v Praze svůj vlastní kongres. Vůbec na sněmu nevystoupí zástupci Věcí veřejných, tedy strany, která s TOP 09 sedí v jedné koaliční vládě. Osobně delegáty pozdraví šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, z jehož strany před několika lety odešla část zakládajících členů TOP 09.

Sněm je volební, volby nového stranického vedení jsou ale naplánovány až na neděli. Nečeká se přitom překvapení, předseda strany Schwarzenberg nemá zatím protikandidáta a obhajobu své pozice prvního místopředsedy má jistou i ministr financí Miroslav Kalousek.

Největším překvapením sněmu by se při absenci vnitrostranického volebního dramatu mohlo stát definitivní oznámení ministra zahraničí, že přijímá prezidentskou kandidaturu i v případě, že by se nová hlava státu na počátku roku 2013 nevolila přímo, ale rozhodoval by o ní dál parlament.

Dnes odpoledne čeká delegáty především programová diskuse. Hlavní programový dokument s tématem "prosperita", v pátek prodiskutovaný stranickým předsednictvem, se má po schválení na sněmu stát střednědobým programem strany.

Tagy: Vláda strana sněm

Zdroje: ČTK