Nepodřídíš se, tak končíš! Besser odvolal ředitele Národního filmového archivu

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr kultury Jiří Besser odvolal 11. listopadu dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Rozhodnutí může souviset s Opělovým nesouhlasem se zúženým výběrovým zřízením na stavbu nových budov archivu, píše server Lidovky.cz.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Odvolání Opěly je podle serveru dáváno do souvislostí s výstavbou nové budovy archivu v pražských Jinonicích a nového depozitáře v Hradištku u Prahy. Na ředitele NFA někdo údajně naléhal, aby souhlasil se zúženým výběrovým zřízením na stavební firmy. Opěla však trval na řádném řízení.

Ministerstvo kultury zatím nevydalo ke změnám v archivu žádný komentář. Vedoucí tiskového odboru resortu Stanislav Brunclík serveru sdělil, že pokud ví, došlo ze strany vedení NFA k "jistému finančnímu pochybení, čímž nemá být řečeno, že by se snad obohatil ředitel Opěla".

Besser již vypsal výběrové řízení na nového ředitele, rozhodnout se má do konce listopadu. Do té doby byl vedením archivu pověřen Besserův náměstek František Mikeš. Serveru řekl, že před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh". Na otázku, zda těmito úkoly mínil rychlou zakázku pro stavební firmy, Mikeš podle serveru nereagoval. "Pan Opěla má ve svých dvaasedmdesáti letech nárok na odpočinek, takže nevím, co je na jeho odvolání podivného," dodal Mikeš.

Opěla stál v čele NFA od roku 1992. Za tu dobu se mu podařilo stabilizovat tradiční instituci, jež shromažďuje jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví, a vytvořit z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum.

Tagy: odvolání besser

Zdroje: ČTK