Nepál ukončil záchrannou akci. Češi jsou v pořádku

- Aktuality autor: var

Nepálští záchranáři v pondělí ukončili pátrání po lidech, kteří mohli přežít sněhové bouře a laviny z minulého týdne. Podle úřadů jsou podle všeho již všichni v bezpečí. Přírodní živel, jenž si vyžádal na 40 mrtvých, včetně mnoha zahraničních turistů, překonali podle českých úřadů bez úhony všichni Češi, kteří se v oblasti vyskytují. 

Pátrání po obětech sněhové bouře v Nepálu

Pátrání po obětech sněhové bouře v Nepálu,zdroj: Profimedia.cz

Záchranáři v Nepálu našli v pondělí další tři oběti. Pod lavinami ale možná podle agentury AFP spočívají ještě mrtvá těla, protože několik Nepálců je v oblasti stále pohřešováno.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že na území Nepálu není žádný český občan v potížích či v ohrožení života. Ministerstvo zahraničí má nyní informace o všech 346 Češích v oblasti, jejíž část minulý týden zasáhla nebývale silná sněhová bouře a laviny.

Podle nepálských úřadů jsou mezi čtyřmi desítkami obětí občané Kanady, Indie, Izraele, Slovenska, Polska a Japonska. Zachránit se mimo jiné s nasazením vrtulníků podařilo 407 lidí, včetně 226 cizinců. Z mrtvých bylo identifikováno 35 těl. 

Tagy: smrt počasí neštěstí Himálaj turistika Nepál ČR velehory

Zdroje: ČTK