Neonové srdce se znovu rozsvítí, na památku Václava Havla

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Bruselu se rozsvítí patnáctimetrové neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida. Rozměrný svítící objekt, který před deseti lety zdobil Pražský hrad, připomene první výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. Neonové srdce se rozsvítí na budově Evropského parlamentu v podvečer 17. prosince.

Neonové srdce na Hradě.

Neonové srdce na Hradě.,zdroj: Archiv

"Je to umělecký objekt, který byl prezentovaný v určitém kontextu Pražského hradu a tehdejší doby. Přenesený do jiné doby a jiných souvislostí si snad stále udrží svůj původní podtext. I když s novou náplní," řekl dnes David. 

Sedmnáct metrů široké, téměř patnáct metrů vysoké a asi 300 kilogramů vážící srdce znají Pražané z konce roku 2002, kdy bylo na Hradě instalováno na pomyslnou rozloučenou s prvním českým porevolučním prezidentem. Před deseti lety ho rozsvítil přímo Havel. Srdce vyvolalo řadu kontroverzních reakcí. V době vystavení se změnilo v otazník, zhaslo, přibyly k němu neonové symboly karet. 

Objekt bude překřtěn na Srdce Václava Havla

Iniciátorem vystavení srdce v Bruselu je tamní Pražský dům, který objekt překřtil na Srdce Václava Havla. "Je to trošku komplikované, vždycky jsem musel tisíckrát zdůvodňovat, že to nebyla zakázka od Václava Havla. Ale už se to tak zprofanovalo, že se tomu člověk těžko brání," uvedl David. 

V Bruselu bude srdce pulzovat nad hlavním průčelím Evropského parlamentu — budovou Altiero Spinelliho. Výtvarník srdce mírně modifikoval, jeho konstrukce je lehčí a modernější. "Celá technologie je upravena podle současných měřítek," uvedl David. Obyvatelé a návštěvníci Bruselu si ho budou moci prohlédnout do konce ledna 2013. Poté by se podle Davida mohlo stěhovat do nově opravených výstavních prostor Dolních Vítkovic v Ostravě. 

Havel zemřel vloni 18. prosince. Symbol srdce připojoval ke svému podpisu.

Tagy: umění Brusel havel

Zdroje: ČTK