'Nenechme svět idiotům.' Ital si u Turína vyhlásil vlastní stát

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Nedaleko Turína vznikl přímo na kruhovém objezdu nový "nezávislá stát" Knížectví Dellavale. Jeho mottem je "Nenechme svět v rukách idiotů". Jako protest proti úřadům, které mu nedaly za vyvlastnění domu slíbenou částku, ho na svém bývalém pozemku vyhlásil italský penzista Pier Giuseppe Dellavalle. 

Pier Giuseppe Dellavalle

Pier Giuseppe Dellavalle,zdroj: Youtube/Fanpage.it

Krátce po přelomu tisíciletí Dellavalle přišel o svůj dům, který padl za oběť výstavbě nového obchvatu. Dellavalle se dohodl s národní společností pro stavbu silnic a dálnic ANAS na náhradě ve výši 600 tisíc eur (16,3 milionu Kč), nakonec však dostal pouze 347 tisíc eur (9,4 milionu Kč).

Úřady navíc zapomněly zapsat vyvlastnění domu, a on tak musí nadále platit daň z nemovitosti, přestože budova dávno neexistuje. Na jeho stížnost mu úředník odpověděl: "Když říká počítač, že tam dům stojí, musí také existovat."

Nově vzniklý "stát" se nachází přímo na kruhovém objezdu, kde byl Dellavalleho dům. "Moje zkušenosti jsou částečně k smíchu a částečně k pláči," uvádí Dellavalle v prohlášení o vzniku nového "státu", jehož se prohlásil hlavním představitelem. Občanství "knížectví" již obdrželo 68 osob.

Po četných dopisech, které zůstaly bez odpovědi úřadů, se Dellavalle rozhodl získat pozemek na kraji severoitalského města Vercelli zpět.

Od té doby pravidelně navštěvuje svůj pozemek na okruhu, začal tam pěstovat rajčata, grilovat s přáteli a vztyčil zde i protestní nápis.

Místní úřady ho daly k soudu, ten však uznal, že Dellavalle má na pozemek právo.

Stát zanikne, až mu doplatí zbývající částku

Řemeslník a amatérský archeolog Dellavalle, kterému jeho přátele přezdívají D'Artagnan, na soudních výlohách již zaplatil 60 tisíc eur. Boj s úředníky však nehodlá vzdát. V září plánuje na svém pozemku další sraz, na kterém bude jmenován miniparlamet a ministři. "Všichni jsou vítáni, včetně cizinců," dodává.

ANAS a místní orgány ve Vercelli se zatím přou o to, kdo je na vině. Podle Dellavalleho mají jen dvě možnosti, buď musí obchvat rozkopat a jeho dům znovu postavit, nebo mu vyplatit zbývající částku ze slíbené náhrady. Do té doby "knížectví" zůstane - jako ostrov odporu vůči neschopnosti úřadů.

Tagy: Itálie zahraničí protest byrokracie zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK