Nemocnému příteli dala drogy, ten po dávce zemřel

- Aktuality autor: Danica Klein

Životní osudy rodiny narkomanů z Havířova na Karvinsku začal dnes řešit ostravský krajský soud. Jednačtyřicetiletá Petra Schneebergerová podle obžaloby drogy prodávala. Občas je přinesla i svému vážně nemocnému druhovi. Ten po aplikaci jedné z dávek zemřel. Žena proto dnes stanula před soudem. Společně s ní i o pět let starší drogový dealer Petr Slonka. 

Drogy (ilustrační foto)

Drogy (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Schneebergerová v minulosti drogy sama užívala. Dnes už je podle svých slov nebere. "Jsem vyléčená," řekla u soudu. Zájemcům z řad přátel je ale prodávala. Především pervitin a lék Codein s obsahem návykové látky. 

Její druh, se kterým vychovávali dvě děti, narkotika užíval už od svého raného mládí. Už v 80. letech minulého století byl závislý narkoman. Drogy mu zničily zdraví a v posledních letech už jen doma ležel. Nebyl schopen pohybu, měl proleženiny a řadu hnisajících ran na těle. Pomoc lékařů odmítal. Místo toho si u Slonky, svého dlouholetého kamaráda, telefonicky objednával další a další narkotika. 

Domů mu je nosila právě družka, která mu pomáhala i s přípravou drogy a její nitrožilní aplikací. Loni v říjnu mu podle obžaloby přinesla i poslední osudnou dávku. Po ní muž 31. října zemřel. 

Marná snaha rodiny

Případem se začala zabývat policie a ta pak zadržela i samotného dealera. "V období od roku 2009 do konce roku 2011 v Havířově si ze zatím neznámých zdrojů opatřoval jednak pervitin a jednak recepty na lék Codein. Obojí pak prodával dalším uživatelům drog," uvedl státní zástupce v obžalobě. 

Podobný případ ostravský soud řešil i v roce 2011. Na tři roky tehdy senát poslal do vězení pětadvacetiletého Radka Opiola, který loni poskytl heroin devatenáctileté známé. Dívka po aplikaci drogy zemřela. Mladík byl odsouzen jen za poskytnutí narkotik. Studentka se přitom do kontaktu s drogami dostala asi rok před smrtí. Do té doby vzorná dcera se podle rodiny dostala náhodou do kontaktu s dalším narkomanem Jiřím Mrózekem, který ji na šikmou plochu přivedl. Veškerá snaha rodiny o záchranu dívky byla marná.

Tagy: soud dealer Ostrava

Zdroje: ČTK