Němečtí lékaři v pátek prověří nemocnici pro léčení Tymošenkové

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Němečtí lékaři v pátek prověří podmínky v ukrajinské nemocnici, kterou navrhla vláda pro léčení vězněné vůdkyně opozice Julije Tymošenkové. Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo zahraničí. Sama Tymošenková se o své další léčbě rozhodne až po konzultaci s německými odborníky, řekl novinářům její obhájce.

Na Ukrajinu pravděpodobně přijedou dva lékaři z univerzitní kliniky Charité v Berlíně, kteří bývalou ukrajinskou premiérku vyšetřovali v únoru ve věznici v Charkově. Po měsících polemik dala generální prokuratura počátkem dubna souhlas s tím, aby Tymošenková, která si stěžuje na úporné bolesti v oblasti beder, byla léčena mimo věznici v některém ukrajinském zdravotnickém zařízení.

Tymošenková dnes prostřednictvím svého obhájce vzkázala ukrajinským úřadům, že o definitivním rozhodnutí ohledně své další léčby bude informovat až po konzultaci s německými odborníky.

Psali jsme: Tymošenková se může léčit mimo věznici

"Charkovská železniční nemocnice, kam má být převezena, není specializovaným pracovištěm, které pro péči o odsouzenou doporučují zahraniční odborníci," řekl obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko. "Proto musejí němečtí lékaři posoudit, zda se k hospitalizaci hodí. Konečné rozhodnutí bude mít Tymošenková," dodal.

Připomněl rovněž, že vězněná expremiérka chce být v péči "nezávislých" lékařů. "Úředníci v bílých pláštích, kteří z rozkazu prezidentské kanceláře půl roku obelhávali veřejnost ohledně zdraví bývalé premiérky, nejsou důvěryhodní," řekl obhájce.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za zneužití pravomoci při podpisu údajně nevýhodné smlouvy o nákupu ruského plynu. Čelí ale dalším dvěma žalobám. Nový proces má začít 19. dubna v Charkově.

Stíhání Tymošenkové vyvolalo krizi mezi Kyjevem a Evropskou unií, která v tom vidí politickou motivaci. Evropský soudní dvůr pro lidská práva vyzval v polovině března ukrajinské úřady, aby Tymošenkové poskytly "adekvátní péči v náležitém zařízení".

Tagy: nemocnice experti tymosenkova

Zdroje: ČTK