Němečtí energetici zvažují žalobu na vládu kvůli jádru

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Německé elektrárenské společnosti zvažují, že kvůli plánu nuceného uzavírání jaderných elektráren podají na německou vládu žalobu k ústavnímu soudu a budou žádat vysoké odškodné.

Firmy budou také požadovat miliardy eur na odškodném, uvedla internetová verze německého týdeníku Der Spiegel. 

Plán vlády neústavní?

Právní posudek, jehož vypracování zadal koncern E .ON, došel k závěru, že plán německé vlády ukončit výrobu elektřiny z jádra do roku 2022 je neústavní, uvedl Spiegel. Právnická firma Gleiss Lutz ve svém materiálu uvádí, že vládní strategie odchodu od jádra porušuje základní vlastnická práva zakotvená v německé ústavě. 

E.ON už dříve uvedl, že kvůli novému harmonogramu uzavírání jaderných provozů utrpí větší finanční škody, než očekával podle předešlého scénáře. E.ON také naznačil, že bude žádat o odškodnění a ochotu jít do právní bitvy s vládou vyjádřila i další velká skupina RWE. 

Německo vyřadilo v březnu na tři měsíce z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Tagy: žaloba firmy

Zdroje: ČTK