Německo vyšetřuje exšéfa VW. O podvodech prý věděl déle, než přiznal

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Bývalý generální ředitel koncernu Vokswagen Martin Winterkorn podle německé prokuratury věděl o manipulaci s emisemi dřív, než dosud tvrdil. Vyšetřuje ho proto pro podezření z podvodu. Počet obviněných vzrostl z dosavadních 21 na sedmatřicet.

Bývalý šéf Volskwagenu Martin Winterkorn je podezřelý z podvodu, o manipulaci s emisemi prý věděl mnohem dřív, než tvrdil

Bývalý šéf Volskwagenu Martin Winterkorn je podezřelý z podvodu, o manipulaci s emisemi prý věděl mnohem dřív, než tvrdil,zdroj: Profimedia.cz

Winterkorna již prokuratura vyšetřuje kvůli podezření z manipulací na trhu, což podle agentury DPA souvisí s tím, že VW zřejmě příliš pozdě informovala finanční trhy o možných miliardových dopadech skandálu.

Nově se vyšetřovatelé domnívají, že bývalý generální ředitel se o zmanipulovaném softwaru a jeho možných účincích dozvěděl dříve, než oficiálně tvrdí. Winterkorn z vedení koncernu odstoupil v září 2015 krátce poté, co se emisní skandál dostal na veřejnost.

Automobilka již dříve uvedla, že její správní rada nevěděla o manipulacích s emisemi do konce srpna 2015. Americké úřady o tom formálně informovala v září téhož roku.

Winterkorn minulý týden při svém vystoupení před německými zákonodárci řekl, že o systematickém podvádění s emisemi u vozů s naftovými motory se nedozvěděl dříve, než automobilka podvody oficiálně přiznala.

V souvislosti s rozšířením vyšetřování podnikli kriminalisté další razie. Tento týden prohledali 28 objektů, především ve Wolfsburgu, Gifhornu a Braunschweigu.

Vodítkem pro nová obvinění pak byly především výslechy svědků a již dříve obviněných lidí, ale také vyhodnocení zabavených dat.

Tagy: Německo zahraničí automobilový průmysl Volkswagen

Zdroje: ČTK