Německo ruší varování před okurkami a saláty, klíčky zůstávají

- Aktuality autor: red

Německé orgány zruší varování před konzumací okurek, rajčat a salátů, vydané kvůli epidemii EHEC způsobující smrtící průjmy. Varování před klíčky ale zůstane nadále v platnosti, protože podezření vůči nim poslední vývoj opět posílil. Napsala to dnes agentura DPA s odvoláním na informace z vládních kruhů.

Podle tohoto zdroje stále více indicií se zvyšující se pravděpodobností naznačuje souvislost mezi střevní nákazou bakterií EHEC a jistým producentem semenných klíčků a výhonků v Dolním Sasku.

Kromě Německa se onemocnění rozšířilo do více než desítky evropských zemí a do severní Ameriky a prokázalo se tam u více než stovky osob. Jeho zdroj ale zůstává stále neznámý. Jako první se v podezření ocitly okurky dovezené ze Španělska, testy to ale vyvrátily. Po nich padlo podezření na zeleninové a luštěninové klíčky z biofarmy v dolnosaském Bienenbüttelu.

Hloubková kontrola s laboratorními testy tam ale v uplynulých dnech výskyt EHEC zatím nepotvrdila. Ukázalo se však, že podobná infekce tam nedávno postihla několik zaměstnanců. Úřady proto mají tento závod dál v podezření a snaží se zjistit další fakta.

Španělsko odškodnění požadovat nebude

Obvinění španělských okurek z šíření nákazy, které způsobilo praktické zastavení jejich prodeje v Evropské unii a nakonec se ukázalo jako nepodložené, může mít přece jen svou právní dohru. Náměstek španělské ministryně zahraničí pro EU Diego López Garrido sice ve čtvrtek v Berlíně oznámil, že Španělsko nebude za aféru požadovat odškodnění od Německa jako státu, to ale neznamená, že španělská soukromá sdružení nemohou žalovat konkrétní německé orgány.

Dnes bylo oznámeno, že právní kancelář Lindenpartners, zastupující sdružení španělských zelinářů a ovocnářů Frunet, podala u hamburského správního soudu podnět k nařízení, aby jim hamburské správní orgány umožnily nahlédnout do dokumentace výnosů týkající se nákazy EHEC. Město se statusem spolkové země to totiž zatím odmítalo, napsala DPA. To by mohlo znamenat přípravu žaloby o odškodnění, protože právě hamburské orgány vydaly varování před konzumací španělských okurek jako možného zdroje nákazy.

Počet obětí nebezpečné střevní nákazy zatím dosáhl 30. Německo ke čtvrtku celkově eviduje 29 úmrtí, jednu lidskou oběť už dříve nahlásilo Švédsko.

Tagy: Německo infekce okurky

Zdroje: ČTK