Německo prodlužuje hraniční kontroly na neurčito

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 1. 2016 14:27) - Aktuality autor: roj

Kontroly na hranicích s Německem, které země zavedla kvůli uprchlické krizi, jen tak neskončí. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére uvedl, že je Berlín prodlouží na neurčito, protože počet uprchlíků, kteří se chtějí do státu dostat, neklesá. Němečtí průmyslníci varují, že rozhodnutí způsobí firmám miliardové škody.

Německo prodloužilo kontroly na hranicích na neurčito

Německo prodloužilo kontroly na hranicích na neurčito,zdroj: Profimedia.cz

Země, které jsou součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, mohou tyto kontroly obnovit ve výjimečných případech, kdy může být ohrožena jejich bezpečnost nebo veřejný pořádek. Podle evropských smluv je možné kontroly zavést na 30 dní s možností prodlužování, zároveň je nutné informovat o tom ostatní země Evropské unie a Evropskou komisi.

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) dnes varovala před následky pokračujících hraničních kontrol. "Kvůli zácpám, čekání, dodatečné byrokracii nebo kvůli nutné úpravě dodavatelského řetězce a delšímu skladování mohou náklady pro německé hospodářství rychle vyrůst až na deset miliard eur (270 miliard Kč) ročně," uvedl Martin Wansleben z DIHK.

Před uzavřením hranic varuje i Německý odborový svaz (DGB). "Otevřené hranice jsou tepny evropské ekonomiky. Nesmí být ucpány," řekl šéf DGB Reiner Hoffmann. V souvislosti s hraničními kontrolami zaznívají od německých odborů obavy ze zániku pracovních míst.

"Nyní nevidím okamžik, kdy by bylo možné kontroly ukončit," řekl dnes de Maiziére. Zároveň však podotkl, že národní řešení nemůže být klíčem pro vyřešení uprchlické krize. Podle něj je třeba zajistit ochranu vnějších hranic Evropské unie, ve spolupráci s Tureckem omezit cesty uprchlíků přes Egejské moře a zlepšovat podmínky v krizových zemích, aby lidé neměli takovou motivaci vydat se na cestu do Evropy.

Ministr také uvedl, že Německu se nyní daří na hranicích registrovat všechny běžence a na rozdíl od konce minulého roku už nerozděluje mezi spolkové země běžence, kteří zatím zaregistrováni nebyli. "Také vracíme zpátky lidi, kteří nemají žádné platné doklady a nechtějí v Německu požádat o azyl," řekl.

Podle něj je však nutné počet přicházejících uprchlíků dál výrazně snížit. "V lednu jich v průměru přichází výrazně méně, někdy i méně než 2000 denně. Pořád to ale ještě není dost, navíc se tady projevuje efekt zimy (kdy běženců přichází méně)," řekl de Maiziére.

Na zpřísnění postoje k běžencům dlouhodobě apeluje Bavorsko, přes jehož území přichází do Německa většina uprchlíků, nyní se k největší spolkové zemi připojilo i Sasko. "Musíme zintenzivnit zajištění vlastních hranic," řekl agentuře DPA saský premiér Stanislaw Tillich. "Je důležité rychle snížit počet přicházejících běženců. Dosáhli jsme hranice možností zajistit pro tyto lidi ubytování," uvedl.

Na hranici s Českem se německé policejní kontroly údajně výrazněji neprojevují. Podle policejní mluvčí Karlovarského kraje Zuzany Týřové jsou kontroly jen namátkové a nezpůsobují zdržení.

Podobně i starostové hraničních měst jako je Cheb. "Byl jsem v Německu v posledních dnech několikrát a žádné kolony nevznikají," řekl starosta Chebu Petr Navrátil.

Spíše jen náhodné kontroly, které ale nijak nezdržují provoz na hlavních tazích z Plzeňského kraje, provádějí němečtí policisté na hranicích u Folmavy na Domažlicku i u Rozvadova na Tachovsku. Podle policistů z Domažlicka si němečtí kolegové vybírají ke kontrolám náhodná nebo nějakým způsobem podezřelá auta. Na místě jsou 24 hodin, žádné zdržení ale kvůli tomu na hranicích nevzniká.

Také žena z Domažlicka, která do Německa jezdí za prací, v posledních dnech žádné zdržení nezaznamenala. Podobné je to v Rozvadově, potvrdili tři řidiči, kteří přes přechod opakovaně jezdí. "Nějaké kontroly jsou, ale spíš jen namátkově, určitě se žádné fronty nedělají a na vjezd do Německa se nečeká," potvrdil pracovník jedné z firem, které v místě bývalého dálničního hraničního přechodu v Rozvadově působí.

Tagy: Německo zahraničí schengen uprchlická krize

Zdroje: ČTK