Německo i Francie hlásí konec vojenské spolupráce s Ruskem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Německé ministerstvo obrany prohlásilo, že ruší veškeré vojenské spolupráce s Ruskem,které byly v plánu do konce dubna. Znamená to také, že momentálně není povolen vývoz německých zbraní do Ruska. O stejném rozhodnutí informovala dnes také už Francie.

Angela Merkelová a Vladimir Putin

Angela Merkelová a Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Německé ministerstvo obrany neupřesnilo, kolika projektů se zastavení spolupráce dotkne. Úřad ale upozornil, že lhůta do konce dubna nemusí být konečná. O spolupráci v dalších měsících se rozhodne podle dalšího vývoje krize na Ukrajině, kde Moskva anektovala poloostrov Krym. 

 

"Vzhledem k nynější situaci v Rusku v současnosti neschvalujeme žádné vývozy zboží určeného pro výzbroj nebo pro obranu do této země," oznámil mluvčí ministerstva hospodářství. Neupřesnil, jak dlouho zastavení zbrojních exportů potrvá. 

O rozhodnutí Francie pozastavit vojenskou spolupráci s Ruskem dnes podle agentury Reuters informoval francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Krok se podle něj bude týkat společných vojenských cvičení. 

Francie kvůli ukrajinské krizi uvažuje, že zastaví prodeje dvou vojenských lodí třídy Mistral do Ruska. O kontraktu v hodnotě 1,2 miliardy eur ale Paříž chce rozhodnout teprve v říjnu, kdy by měla být první loď dodána. Le Drian dnes k osudu těchto kontraktů nic neřekl. 

Německo ve středu oznámilo, že pozastavilo zbrojní kontrakt s Ruskem za asi 120 milionů eur (3,3 miliardy korun). V rámci kontraktu měla společnost Rheinmetall vybudovat moderní výcvikové středisko pro 30 000 vojáků v ruském Mulinu. 

Tagy: Francie Rusko Německo zbraně vývoz

Zdroje: ČTK