Německo chce odsunout dohodu o pomoci Řecku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Německo chce termín dohody o nové pomoci Řecku odsunout až na září. Tvrdí to zdroje z Evropské unie a bankovních kruhů, na které se odvolává agentura Reuters.

Němci tak podle nich zřejmě přiznávají, že jednání o detailech dohody provázejí komplikace. O nich se všeobecně ví, není však přesně známo, jak vážné jsou rozpory mezi jednotlivými členy eurozóny. 

"Nevíme, co dělat. Potřebujeme víc času"

Jeden zdroj z EU řekl, že odklad na září preferuje jak německá kancléřka Angela Merkelová, tak německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Oni teď říkají asi toto: 'My nevíme, co dělat. Musíme si koupit víc času'," cituje Reuters svůj zdroj. Berlín podle něj jako obvykle nachází podporu v zemích, jako je Nizozemsko, Finsko nebo Slovensko. 

Vysoce postavený zdroj z německého bankovního světa řekl, že Berlín se upíná k září jako k bodu, kdy bude možné vyřešit všechny problémy. Mohlo by to znamenat i snahu rozptýlit obavy, které mají ratingové agentury. Těm se totiž nezamlouvá myšlenka, že by držitelé řeckých státních dluhopisů své cenné papíry měnili za nové s delší splatností. 

Ministři financí zemí eurozóny se ve středu snažili dojednat, jak by se mohli do programu nové pomoci Řecku zapojit soukromí investoři. Na ničem konkrétním se ale nakonec nedohodli. Všechny návrhy narážejí na to, že ratingové agentury je nepovažují za dobrovolné pro soukromé investory. Pak by se ze snahy o záchranu Řecka rychle stala takzvaná úvěrová událost, jak by ratingové agentury nazvaly stav platební neschopnosti.

Tagy: EU Německo Řecko dohoda

Zdroje: ČTK