Německo bude afghánské uprchlíky posílat zpět do vlasti

- Aktuality autor: roj

Zatímco Syřanům chce německá vláda azyl udělovat, Afghánce bude ve většině případů vracet zpět do jejich vlasti. Argumentuje tím, že Západ v Afghánistánu hodně investuje do rozvojové pomoci, takže by jeho obyvatelé měli pomáhat s obnovou země, nikoli utíkat do Evropy. Ze stejných důvodů bude Berlín podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéreho vyhošťovat i migranty z balkánských zemí. 

Afghánští uprchlíci budou mít smůlu, Německu je bude vracet zpět do vlasti

Afghánští uprchlíci budou mít smůlu, Německu je bude vracet zpět do vlasti,zdroj: Profimedia.cz

Ministr uvedl, že německá vláda chce zásadně snížit počet afghánských žadatelů o azyl v zemi. Německo a další západní státy investují miliony dolarů rozvojové pomoci do Afghánistánu, vyslaly tam vojáky a policisty k výcviku afghánských bezpečnostních sil.

Afghánská vláda souhlasí s Berlínem, že by Afghánci měli zůstávat ve vlasti a pomáhat při její obnově, podotkl de Maiziére.

Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě v počtech běženců vstupujících do Německa. "To je nepřijatelné," zdůraznil ministr. Afghánci budou posuzováni případ od případu, doplnil.

Vrátit se do své domovské země budou muset podle de Maiziérea rovněž desetitisíce běženců původem z Balkánu, až koncem tohoto týdne vstoupí v platnost nové zákony usnadňující vracení uprchlíků.

"Počítám s tím, že v následujících týdnech počet dobrovolných návratů i počet lidí vypovězených z Německa podstatně vzroste," řekl de Maiziére.

Nové zákony mají urychlit vyřizování žádostí o azyl pro běžence prchající z oblastí zasažených občanskou válkou, jako jsou například Syřané. Plán má ale také umožnit rychlejší vracení do vlasti těch, kteří nemají pro udělení azylu dostatečné důvody.

"To znamená, že desítky tisíc žadatelů o azyl z Balkánu, jejichž (žádost) bude zamítnuta, budou muset Německo opustit," poznamenal de Maiziére. Podle něj bylo letos z Německa vyhoštěno 11 tisíc lidí a dalších 27 tisíc jich opustilo německé území dobrovolně.

Na seznam "bezpečných zemí" byly tento týden přidány Albánie, Kosovo a Černá hora, připomněla agentura AFP. Z 577 tisíc migrantů, kteří od ledna do září požádali v Německu o azyl, bylo víc než 66 tisíc Albánců a 32 tisíc obyvatel Kosova, sdělily německé úřady.

Kontroly na hranicích budou pokračovat

Ministr také uvedl, že počet běženců proudících do Německa se v posledních dnech výrazně zvýšil. Ostře také kritizoval Rakousko, že prý za tmy nechává migranty u německé hranice, aby mohli přejít na druhou stranu, a na jejich příjezd Berlín neupozorňuje.

"Jednání Rakouska v posledních dnech je nepatřičné... Všimli jsme si, že migranti jsou v noci odváženi k německé hranici bez jakéhokoli zaopatření a upozornění. Rakousko včera (v úterý) slíbilo, že se vrátí k organizovanému postupu. Očekávám, že se tak stane okamžitě," řekl de Maiziére na dnešní tiskové konferenci v Berlíně.

Šlo zatím o nejsilnější kritiku Berlína na adresu sousedního státu za poslední dva měsíce, kdy migrační krize Evropu pohlcuje.

Německo dnes rovněž informovalo evropské představitele, že bude ještě nejméně dva týdny kvůli přílivu migrantů pokračovat v pohraničních kontrolách. Ministr vnitra prý Evropské komisi sdělil, že kontroly budou trvat až do 13. listopadu, uvedla agentura DPA.

Tagy: Německo zahraničí válka v Afghánistánu uprchlická krize

Zdroje: ČTK