Německo a Francie chtějí kvůli rozpočtovým pravidlům měnit ´Lisabon´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Německo a Francie chtějí po roce 2013 revidovat kvůli změně rozpočtových pravidel v eurozóně a v celé Evropské unii již ratifikovanou lisabonskou smlouvu.

Před schůzkou s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem to v pondělí ve francouzském Deauville řekla německá kancléřka Angela Merkelová. 

Změnu už ohlásil i Sarkozy

Případná změna unijní smlouvy, kterou krátce po Merkelové oznámil i Sarkozy, by měla mimo jiné zajistit, aby mohl takzvaný záchranný fond eurozóny fungovat i po roce 2013.

Země platící eurem jeho vznik odsouhlasily v reakci na řeckou dluhovou krizi a slíbily do něj přispět celkem 440 miliardami eur, tedy téměř 11 biliony korun. Platnost fondu je ovšem omezená. 

Za překročení tříprocentního deficitu vysoká pokuta

Výrok Sarkozyho i Merkelové se nicméně objevil v době, kdy v Lucemburku jednala expertní skupina složená zejména z ministrů financí EU. Členské státy se nakonec na zpřísnění sankcí pro země eurozóny, které poruší rozpočtová pravidla, shodly. Pokuty ale nebudou automatické a státy si nadále zachovají značnou část současných pravomocí. V Lucemburku to po jednání unijní expertní skupiny, která je složená především z ministrů financí EU, řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Státy eurozóny, které překročí hranici ročního rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP, by měly zaplatit pokutu odpovídající zhruba 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Stejná sankce by hrozila i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejich vlády jej vůbec nesnižují a nebo jen velmi pomalu. 

Rozhodovat budou ministři financí

Sankce měly podle původního návrhu Evropské komise platit automaticky. Komise by tedy posoudila, zda stát pravidla splnil či nikoliv a sama pokutu uvalila. Členské země EU by podobnému postupu mohly zabránit jen v případě, že by krok komise odmítly kvalifikovanou většinou.

EU ovšem nakonec vyhověla francouzskému návrhu a od plně automatických sankcí ustoupila. O uvalení pokut by tak měli rozhodovat ministři financí, na přijetí stanoviska by měli celkem šest měsíců.

Pokud by tak neučinili a některý z rozpočtových hříšníků své hospodaření nadále nevylepšoval, mohla by sankce uvalit sama Evropská komise. Její rozhodnutí by EU mohla opět zvrátit kvalifikovanou většinou.

Tagy: Francie EU Německo rozpočet smlouva Lisabon

Zdroje: ČTK