Německem lomcuje další skandál. Ve velkém špehovali evropské spojence a Američany

- Aktuality autor: art

Německá rozvědka čelí dalšímu skandálu. Nejen že německá zpravodajská služba pomáhala se sledováním evropských a německých úřadů americké NSA, sama ve velkém špehovala komunikaci velvyslanectví evropských spojenců a Američanů. S informací přišel německý týdeník Der Spiegel. 

Spolupráce německé rozvědky s americkou NSA vyprovokovala Němce k protestům

Spolupráce německé rozvědky s americkou NSA vyprovokovala Němce k protestům,zdroj: Profimedia.cz

Aféra kolem německé rozvědky BND vypukla v dubnu, kdy Der Spiegel přinesl informace, že německá tajná služba poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40 tisíc případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o počítačové IP adresy a mobilní telefonní čísla.

Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

Nové informace ale naznačují, že BND vedla do roku 2013 také svou vlastní špionáž týkající se spojenců. Rozvědka se podle týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle.

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA.

Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Tagy: Německo zahraničí špionáž a rozvědka vyzvědačství a bezpečnost

Zdroje: ČTK,Spiegel