Německé volební zemětřesení: Pravicoví populisté třetí nejsilnější stranou

- Zprávy autor: luk

Po nedělních parlamentních volbách v Německu zůstane v čele vlády nejspíš i nadále kancléřka Angela Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU bude i přes ztráty opět nejsilnější stranou. Velká koalice se sociálními demokraty ale končí. Jako přelom v dějinách spolkové republiky se vnímá především fakt, že se do parlamentu jako třetí nejsilnější strana dostala protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD).

AfD slaví historický volební úspěch

AfD slaví historický volební úspěch,zdroj: Profimedia.cz

Dosud vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podle odhadů výsledků značně oslabily. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si naopak polepšily.

CDU/CSU získala podle aktualizované prognózy pro veřejnoprávní televizi ARD 33,1 procenta hlasů, SPD 20,4 procenta. Sociální demokraté tak skončili i za svým dosavadním historickým minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů. Pro CDU/CSU je to nejhorší výsledek od prvních poválečných voleb z roku 1949, kdy dostala 31 procent.

Souboj o třetí místo vyhrála podle odhadu se 13,2 procenta právě Alternativa pro Německo, která bude první pravicově populistickou stranou ve Spolkovém sněmu. V parlamentu bude také Levice s 8,9 procenta a Zelení s 9,3 procenta. Po čtyřleté přestávce se do něj vrátí liberálové (FDP) se ziskem 10,4 procenta hlasů.

Velká koalice končí

Merkelová po uzavření volebních místností připustila, že si její strana přála lepší volební výsledek, zároveň podle ní ale dosáhla svých cílů, protože bude znovu nejsilnější frakcí v parlamentu, a může tak vytvořit vládu. Proti vůli CDU/CSU nikdo vládu vytvořit nemůže, dodala.

Už nyní je jasné, že její součástí nechce být sociální demokracie, která okamžitě po zveřejnění prvních odhadů oznámila, že odchází do opozice. V úvahu tak přichází v zásadě jen vytvoření poměrně nesourodé koalice CDU/CSU, Svobodných demokratů a Zelených, která by se na spolkové úrovni objevila poprvé (podle stranických barev tak zvaná koalice "Jamajka"). Obě menší strany už daly najevo ochotu jednat, čekají ale složité debaty. V čele vlády podle všeho znovu stane třiašedesátiletá Merkelová, která Německo vede už 12 let.

Volební lídr protestní AfD se už nechal slyšet, že jeho strana novou vládu "požene" a "vezme si svou zemi zpátky".

Na německé volby reagoval také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, podle něhož Německo i po dnešním hlasování zůstává spojené s evropskou myšlenkou. Evropu je podle něj nyní potřeba společně reformovat.

Tagy: Německo zahraničí Parlamentní volby AfD německá politika CDU/CSU

Zdroje: ČTK