Německé liberály má spasit lékař vietnamského původu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Německý ministr hospodářství Philipp Rösler byl v pátek podle očekávání zvolen novým předsedou vládních svobodných demokratů (FDP). Na stranickém sjezdu v Rostocku dostal hlasy 95 procent delegátů.

V čele liberálů vystřídal šéfa diplomacie Guida Westerwelleho, který na funkci už nekandidoval. 

Vystudovaný lékař Rösler, který se do Německa dostal v dětství jako adoptovaný sirotek z Vietnamu, se stal v pořadí 13. předsedou FDP. V 38 letech je vůbec nejmladším šéfem této strany stojící ve středu německého politického spektra. 

Jeho úkolem bude vyvést liberály z hluboké krize, do níž se paradoxně dostali po historickém volebním úspěchu před dvěma roky. V posledních parlamentních volbách získali přes 14 procent hlasů, což je po letech v opozici vyneslo do koaliční vlády s křesťanskodemokratickým blokem CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. 

Liberálům hrozí, že se do Bundestagu nedostanou

Od té doby však svobodní demokraté začali v průzkumech postupně ztrácet přízeň voličů a v současnosti už jejich preference klesly pod pětiprocentní hranici, jejíž překonání je nezbytné pro vstup do Spolkového sněmu. Odliv voličů potvrdily letos několikery zemské volby, v nichž FDP často balancovala na hranici proniknutí do regionálních parlamentů. 

Po nepřesvědčivých výsledcích rostl tlak na Westerwelleho, kterému je připisován hlavní díl viny za ztrátu popularity strany. Po deseti letech v jejím čele se proto Westerwelle rozhodl znovu již na předsednické křeslo nekandidovat a soustředit se jen na úřad ministra zahraničí.

Post vicekancléře, náležící v Německu předsedovi druhé nejsilnější koaliční strany, převzal Rösler, který krátce před sjezdem vyměnil vedení ministerstva zdravotnictví za atraktivnější rezort hospodářství. Sjezd FDP potrvá do neděle. Zvolit má ještě užší a širší předsednictvo strany.

Tagy: lékař liberálové

Zdroje: ČTK