Německé domácnosti vyhazují jídlo

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V Německu skončí každý rok v odpadu 11 milionů tun potravin, z toho více než polovinu vyhodí domácnosti. Podle německé ministryně zemědělství Ilse Aignerové je to moc, a proto vytáhla do boje proti plýtvání s jídlem. Rozsáhlou informační kampaní chce Němce přesvědčit, že řada potravin je ještě vhodná ke konzumaci, i když už přesáhla minimální trvanlivost.

Podle údajů ministerstva vyhodí každý Němec ročně téměř 82 kilogramů potravin, což představuje dva plné nákupní vozíky a převedeno na peníze 235 eur (přes 5700 Kč). Z toho 53 kilogramů by se podle úřadu dalo ještě sníst, neboť v popelnici tyto potraviny většinou končí jen kvůli tomu, že mají prošlé datum minimální trvanlivosti.

"Tento údaj není žádné datum, kdy se mají vyhodit, ale jen orientační pomoc. Zpravidla je produkt i po uplynutí data minimální trvanlivosti ještě několik dní normálně konzumovatelný," apelovala Aignerová.

Lépe to promyslet

Při rozhodování, co z ledničky vyhodit, ministryně chce, aby lidé více používali vlastní smysly. "Prohlédnout, očichat a ochutnat - to dá ve většině případů nejrychlejší odpověď na to, zda je potravinu ještě možné bez obav sníst," radí.

Aby její slova nevyzněla do prázdna, mají německé obchody a supermarkety zaplavit čtyři miliony letáků s návodem, jak s potravinami nakládat. V nich chce zdůraznit rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti a datem spotřeby. Zatímco druhé jmenované se používá například u sekaného masa nebo drůbeže a označuje dobu, do kdy se skutečně musí zkonzumovat, datum minimální trvanlivosti spotřebitelům radí, do kdy si neotevřený a správně skladovaný produkt nejlépe uchová své specifické vlastnosti. V Evropě se tato pomůcka používá podle německého ministerstva už 30 let.

Osvětová kampaň, podporovaná spolkovým svazem potravinářského obchodu BVL, má i kritiky. Ti upozorňují hlavně na to, že velkou část potravin vyhozených německými domácnostmi tvoří ovoce a zelenina, které žádné datum minimální trvanlivosti nemají.

Tagy: jídlo Německo

Zdroje: ČTK