Německá investiční firma slibovala zlato. Napálila desítky Čechů

- Aktuality autor: pal

Několik desítek Čechů se napálilo, když investovalo přes německou společnost EVVE. Firma totiž slibovala, že pro své zákazníky nakoupí a uchová zlato. Jenže se velmi rychle dostala do platební neschopnosti a začala ji vyšetřovat policie. Navíc vyšetřovatelé zjistili, že větší část zlata, které měla firma uschované v trezoru, není pravá. Čeští investoři tak přišli o 760 tisíc eur (20,5 milionu korun). 

Firma slibovala, že pro své zákazníky nakoupí a uchová zlato (ilustrační foto)

Firma slibovala, že pro své zákazníky nakoupí a uchová zlato (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Společnost EVVE nabízela klientům, že pro ně nakoupí a uchová zlato a další drahé kovy. Letos v únoru však německá policie proti firmě zasáhla, protože měla podezření, že se EVVE dopouští nezákonných finančních machinací a z obohacování na úkor klientů.

V trezorech společnosti objevila 4,7 tuny zlata, státní zastupitelství však má podezření, že až 95 procent uloženého kovu jsou padělky.

Mezi klienty EVVE byly i desítky Čechů. "V současnosti vycházíme z toho, že mezi potenciálními věřiteli EVVE je 70 až 75 českých občanů. Pokud se tento odhad potvrdí při přihlášení pohledávek, znamenalo by to, že české pohledávky představují zhruba 760 tisíc eur," řekl Thomas Kühn z právní kanceláře Brinkmann & Partner.

Soud ho určil za předběžného insolvenčního správce. "Celkový objem pohledávek, které mají investoři do drahých kovů proti EVVE, v současnosti odhadujeme na 11,4 milionu eur (310 milionů korun)," uvedl dále Kühn.

Podotkl přitom, že soud ještě musí potvrdit, že jsou pohledávky přípustné do insolvenčního řízení. Termín tohoto potvrzení zatím není znám.

Právní kancelář Brinkmann & Partner zároveň žádá možné věřitele, aby se co nejrychleji přihlásili se svými pohledávkami za EVVE do insolvenčního řízení. Udělat to mohou prostřednictvím internetové stránky https://evve-tms.insolvenz-solution.de/, kancelář však upozorňuje, že stránka je k dispozici pouze v němčině.

Deník MF Dnes tento týden uvedl, že čeští investoři se k německé společnosti EVVE dostali prostřednictvím poradenské firmy Ertrag & Sicherheit.

Tagy: Německo Česko zahraničí podvody a krádeže

Zdroje: ČTK