Německá armáda zvýší počty tanků v reakci na ukrajinskou krizi

- Aktuality autor: pal

Německá armáda se od sjednocení země postupně zbavovala starých tanků. Část jich prodala do Turecka, Brazílie nebo Indonésie. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová chce navýšit počet tanků typu Leopard 2 a ještě letos začít s vývojem nového typu stroje, který dosluhující Leopardy vystřídá. 

Ilustrační foto: Německo chce navýšit počty tanků ve své armádě v reakci na ukrajinskou krizi

Ilustrační foto: Německo chce navýšit počty tanků ve své armádě v reakci na ukrajinskou krizi,zdroj: ThinkStock

V současnosti má armáda ve výzbroji pouze 225 tanků schopných nasazení, a to výhradně typu Leopard 2. Ministerstvo obrany letos rozhodlo, že se počet tanků zvýší zhruba o stovku. Částečně půjde o opravené stroje, které byly dříve vyřazeny z pravidelného užívání, částečně chce armáda nakoupit nové tanky od mnichovského výrobce Krauss-Maffei Wegmann.

Von der Leyenová v květnu také německým poslancům představila plány na další rozvoj tankového vojska. Společnost Krauss-Maffei Wegmann by měla společně s francouzským zbrojním koncernem Nexter Systems začít pracovat na vývoji nového typu tanku s pracovním názvem Leopard 3. První studie tanku by měly být dokončeny do tří let, německá armáda by podle představ ministerstva obrany měla stroj začít používat v roce 2030.

Nové tanky jako reakce na Ukrajinu

Ministerstvo v materiálu pro Spolkový sněm zdůvodnilo nové posilování tankového vojska jako "reakci na změněnou bezpečnostní situaci". Podle informací týdeníku Der Spiegel z obranných kruhů je současný krok ministerstva přímou reakcí na krizi na východě Ukrajiny. "Nové tanky mají být odpovědí na hybridní válku, kterou vede ruský prezident Vladimir Putin. Lze v tom rozpoznat signál, že je Západ připraven bránit se tomuto novému druhu ohrožení," uvedl týdeník.

Proti vyzbrojení německé armády novými tanky ale vystupuje parlamentní opozice. "Je to logika studené války, ne mezinárodní zodpovědnost," řekla o rozhodnutí ministerstva obrany poslankyně za Zelené Agnieszka Bruggerová.

Leopard součást německé armády

Tanky typu Leopard 2 jsou ve výzbroji německé armády od roku 1979 a společně s jejich předchůdci, tanky typu Leopard 1, tvořily před rokem 1989 páteř západoněmecké armády.

Spolková republika Německo tehdy měla zhruba 3500 tanků. Po skončení studené války a sjednocení Německa začala armáda stavy tanků prudce snižovat a prodávat je do Turecka, Brazílie či Indonésie.

 

Tagy: Německo zahraničí tank německá armáda

Zdroje: ČTK