Němcům přijde, že se moc poflakují. Požadují delší pracovní dobu

- Aktuality autor: art

Téměř tři miliony Němců mají pocit, že nepracují dost a chtěli by mít delší pracovní dobu, jak zjistil německý statistický úřad. Samozřejmě za podmínky, že dostanou taky přidáno. Pracovní týden v Německu má v současné době 35,3 hodiny. 

Na nedostatek práce během Oktoberfestu si ale Němci nejspíš nestěžují. Ilustrační snímek

Na nedostatek práce během Oktoberfestu si ale Němci nejspíš nestěžují. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Pocit nedostatečného pracovního vytížení sdílejí rovným dílem muži i ženy. Lidé pracující na plný úvazek by si v průměru přáli prodloužit týdenní pracovní dobu o 7,1 hodiny. Lidé zaměstnaní na částečný úvazek by si pak přáli práci prodloužit o 14,7 hodiny týdně, což by podle statistického úřadu odpovídalo přechodu na plný úvazek.

Šetření ale zároveň ukázalo, že milion Němců se cítí v práci přetíženo. Uvítali by zkrácení pracovní doby až o 11,1 hodiny týdně a byli by dokonce ochotni nechat si v odpovídající míře snížit plat.

V osmdesátimilionovém Německu je podle nejnovějších statistických údajů 42,6 milionu pracujících. Průměrná délka plného úvazku činí 41,5 hodiny týdně, vzhledem ke značnému rozšíření práce na částečný úvazek ale činí průměrná pracovní doba v zemi 35,3 hodiny týdně. V tomto ohledu je Německo pod úrovní Evropské unie, kde průměrná týdenní pracovní doba činí 37,2 hodiny.

V České republice dosahuje podle Eurostatu průměrná pracovní doba 40,4 hodiny týdně.

Tagy: Německo zahraničí zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK