Němcová připouští, že by mohla za ODS kandidovat v Praze

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová připouští, že by mohla v předčasných sněmovních volbách kandidovat v Praze. Podle ní však ještě není definitivně rozhodnuto. Předpokládá, že se ODS na volebních lídrech domluví během týdne. Řekla to dnes novinářům na pražském Klárově poté, co položila květiny k hrobu Marie Charouskové, kterou v srpnu 1968 v těchto místech zastřelila okupační vojska.

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Jako o pražské volební jedničce se o Němcové v pražské ODS již dříve mluvilo, stejně jako o bývalém primátorovi Bohuslavu Svobodovi a také poslankyni Janě Černochové. "My o tom vážně hovoříme, není to tak, že bychom se nebavili, zda budu, nebo nebudu jedničkou v Praze, nejsou to žádné tajnosti," řekla Němcová na dotaz novinářů. 

"Jenom si to potřebujeme vyřešit a poskládat kandidátní listiny tak, abychom pokryli lidmi, které chceme prezentovat, celou republiku, takže nemá smysl zveřejňovat, kde budu, nebo nebudu," podotkla. "Je to otázka týdne, kdy se ODS domluví. Pražská varianta určitě v úvahu padá a rozhodnuto stoprocentně není," dodala. 

Že ještě není rozhodnuto, kdo pražskou ODS do voleb povede, potvrdil i člověk blízký vedení pražských občanských demokratů. První podobu pražské kandidátky by měla v pondělí schvalovat na návrh jednotlivých oblastí regionální rada. Návrh postoupí vedení strany a následně se na začátku září sejde pražský regionální sněm, který by měl schvalovat její konečnou podobu. 

Strana TOP 09 bude mít v Praze na prvním místě stranického předsedu Karla Schwarzenberga, ČSSD odborového předáka Jaroslava Zavadila a komunisté poslankyni Martu Semelovou. Lidovce by měl vést bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Stranu zelených povede v Praze do předčasných voleb stranický šéf Ondřej Liška.

Tagy: Praha krize v ODS předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK