Němcová obdržela žádost o hlasování o nedůvěře vládě. Boj začíná

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Poslanecký klub ČSSD dnes před polednem doručil předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) žádost o hlasování o nedůvěře vládě. Na tiskové konferenci to řekl předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka. Vláda tak bude čelit hlasování o nedůvěře někdy příští týden, možný je čtvrtek.

Odchod koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, následovaný dohodou o nových volbách, označil dnes Sobotka za nejlepší cestu dalšího vývoje. Sociální demokraté ale nemají příliš mnoho šancí, vládu podle svých nedávných vyjádření podpoří poslanci všech tří vládních stran.

Pod návrh na vyslovení nedůvěry vládě se podepsalo všech 55 členů poslaneckého klubu ČSSD, včetně někdejšího poslance VV Stanislava Humla. K vyvolání hlasování o nedůvěře stačí podpis 50 poslanců. Opoziční poslanci však s podáním žádosti vyčkávali až do dneška.
ČSSD očekává, že hlasování se odehraje někdy v příštím týdnu, podotkl Sobotka. Stanovení konkrétního data je nyní v rukou předsedkyně sněmovny.

ČSSD původně počítala s tím, že hlasovat o nedůvěře se bude v úterý či ve středu, někteří ze zákonodárců však mají obavy, že Němcová chce schůzi svolat na čtvrtek, a poslanci tak přijdou o tradiční interpelace premiéra a ministrů. Například podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce by takový postup byl obstrukcí a zneužitím funkce šéfky sněmovny ve prospěch ODS a vlády.

Tagy: sněmovna ČSSD Vláda hlasování nedůvěra

Zdroje: ČTK