Němci mají už dost cizích zločinců. Chtějí obnovit hraniční kontroly

- Aktuality autor: roj

Podle stále většího počtu německých politiků by se měly na hranicích opět obnovit kontroly. Reagují tak na vysoký počet zločinců, které odhalily kontroly v posledních dnech v souvislosti s berlínským summitem G7. Na hranicích celníci zadrželi hlavně pašeráky drog, hledané osoby a převaděče nelegálních přistěhovalců. Politici při tom kritizovali kontroly v okrajových částech schengenského prostoru. 

Německá policie v souvislosti se summitem G7 zkontrolovala na hranicích zhruba 110 tisíc lidí

Německá policie v souvislosti se summitem G7 zkontrolovala na hranicích zhruba 110 tisíc lidí,zdroj: Profimedia.cz

"Vnější hranice Evropské unie je děravá a naši sousedé se dívají stranou. Když představitelé EU nepovolí více hraničních kontrol, sami se stávají společníky převaděčů, obchodníků s lidmi a dalších zločinců," řekl deníku Bild generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer.

Scheuer poukázal na výsledky hraničních kontrol, které Německo dočasně zavedlo od 26. května do 8. června. V Bavorsku při nich policisté zkontrolovali 105 tisíc lidí a 430 z nich zakázali vstup do země, dalších 8600 vyšetřují pro porušení imigračních pravidel. Navíc bylo zadrženo 350 hledaných osob a policisté odhalili i pašeráky drog a zbraní.

Také ze Saska se ozývá volání po trvalém obnovení hraničních kontrol. Policie tam v uplynulých dnech zkontrolovala 110 tisíc lidí, zadržela přitom 60 osob, na které byl vydán zatykač, a zadržela 2,7 kilogramu pervitinu. "Potřebujeme snad lepší důkaz, že hraniční kontroly fungují a dělají Sasko bezpečnější?" řekl deníku Freie Presse europoslanec Hermann Winker z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Podle něj je třeba kontroly na hranicích provádět pravidelně.

Už dříve se pro trvalé znovuzavedení hraničních kontrol vyslovila spolupředsedkyně euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére však požadavek odmítl s tím, že policie dosahuje podobných úspěchů i při namátkových kontrolách. Ke stálému uzavření hranic navíc Německo nemůže přistoupit, protože je členem schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Schengenské dohody umožňují státům po konzultaci s ostatními zeměmi obnovit kontroly na omezenou dobu, obvykle ne delší než 30 dnů, pokud to vyžaduje veřejný zájem nebo veřejná bezpečnost. Německo kontroly zavedlo, aby zabránilo v příjezdu do země radikálním odpůrcům globalizace. Obávalo se totiž násilností při demonstracích proti summitu G7.

Tagy: Německo zahraničí Evropská unie schengen

Zdroje: ČTK