Němci demisi prezidenta převážně vítají, spekuluje se o nástupci

- Aktuality autor: Jan Pastor

Zatímco politici vládní koalice vyjadřují lítost a respekt, podle opozice a většiny lidí na sociálních sítích nebo oslovených na ulici už byl nejvyšší čas. Tak by se daly v kostce shrnout reakce Němců na dnešní rezignaci prezidenta Christiana Wulffa, který funkci složil pod tlakem série afér z dob vedení vlády spolkové země Dolního Saska.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Okamžitě se také objevila jména možných nástupců, mezi nimiž nejčastěji zaznívá Joachim Gauck, kterého Wulff v roce 2010 v souboji o prezidentský úřad díky vládní podpoře porazil.

"Tímto krokem postavil Christian Wulff důstojnost a význam nejvyššího úřadu na první místo. Má můj naprostý respekt," prohlásil bavorský premiér a šéf vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer, který bude z titulu předsedy horní parlamentní komory prezidentské pravomoci nyní dočasně zastávat.

Čtěte také: Neustál aféry: Německý prezident Wulff rezignoval

Podobně reagoval také druhý muž vládních křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové Hermann Gröhe, který vyzdvihl Wulffův příspěvek k diskusím o integraci v Německu.

Tamní opozice naopak mluví o ulehčení a potřebě nového začátku. "Prezidentova rezignace byla nezbytná, jinak zemi hrozily další škody," prohlásila generální tajemnice sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová. Stejný názor má i vůdčí představitel Zelených Winfried Kretschmann. "Jen takto mohlo být zabráněno dalším škodám v úřadu prezidenta," prohlásil.

Prezidentovu rezignaci převážně vítají i lidé na sociálních sítích a v ulicích, kde je oslovovaly německé televize. "Bylo na čase. Konečně," uvedla jedna z respondentek. "Myslím, že je to dobře. Měl to ale udělat už dávno," přidala se další žena v anketě televize N24.

Ušetřil by se těch trapností

To si myslí i politolog berlínské Svobodné univerzity Klaus Schroeder. "Kdyby to udělal před šesti týdny, odcházel by jako důvěryhodný a ušetřil by se těch trapností z poslední doby," poznamenal v N24 uznávaný odborník. Schroeder věří, že se politické strany budou schopny dohodnout na společném kandidátovi, k jehož nalezení dnes vyzvala kancléřka Merkelová. SPD i Zelení už vyjádřili připravenost se rozhovorů s vládní koalicí zúčastnit.

Předák koaličních liberálů (FDP) na severu Německa Wolfgang Kubicki krátce po oznámení demise veřejně navrhl jako nástupce bojovníka za občanská práva v bývalé komunistické NDR Joachima Gaucka. Toho v roce 2010 nominovaly do prezidentského klání SPD se Zelenými, jeho kandidatura však tehdy narazila na vládní většinu v parlamentu. Gauck by se v prezidentském křesle líbil i straně Svobodní voliči nebo politologovi Hansi-Jaochimu Noackovi. Pro jeho opětovnou kandidaturu se vyjadřují také Němci na Twitteru nebo na internetových diskusních fórech.

Hlavou státu měla být žena

Není to však jediné jméno, o němž se začalo spekulovat. Mluví se rovněž o ministru obrany Thomasi de Maiziérovi, šéfovi státní pokladny Wolfgangu Schäublem, ministryni práce Ursule von der Leyenové, předsedovi Spolkového sněmu Norbertu Lammertovi nebo bývalém ministru životního prostředí Klausi Töpferovi. Opoziční strana Levice přišla s návrhem, že by hlavou státu měla být žena.

První koaliční jednání o možných kandidátech se očekávají už v sobotu. Volba prezidenta se má podle ústavy konat do 30 dnů. Nový pán prezidentského zámku Bellevue by tak měl být znám nejpozději 18. března.

Tagy: Německo rezignace spekulace wulff

Zdroje: ČTK