Nemám natisknutý balík peněz, soptí Kalousek. Ani Dobeš nemá odkud brát

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministr financí ani ministr školství odborářům peníze navíc neslíbili, prý není kde brát. Po odpoledním jednání s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) to řekl šéf školských odborů František Dobšík.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

S ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) přitom jednali už ráno. Odbory se proto chtějí kvůli rozpočtu obrátit na premiéra Petra Nečase (ODS), obávají se snížení platů nepedagogických pracovníků.

Z jakého resortu vláda vezme?

"Pan ministr potvrdil, že rozpočet je opravdu velmi napjatý a že musí dělat velmi tvrdá opatření," uvedl Dobšík po schůzce s ministrem školství. Ministerstvo školství má příští rok hospodařit s asi 121 miliardami korun, zhruba 70 procent je přitom vázáno na platy a většina zbylých peněz je pak alokována na vysoké školy a spolufinancování projektů EU. Dobeš tak prý nemá odkud brát.

"Nemám někde natisknutý balík peněz," reagoval dopoledne také Kalousek na dotaz, zda ministerstvu školství přidá do rozpočtu pro příští rok. Je prý o tom ještě možné vést diskusi, ale vláda by v tom případě musela říct, z jakého resortu peníze vezme.

Ministr Dobeš totiž oznámil, že pokud nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat na platech nepedagogických pracovníků škol. Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek. Těm by škrtnul 700 milionů, což by znamenalo, že jim plat klesne o pět procent.

Už letos přitom hospodářkám, uklízečkám a dalšímu personálu škol klesly platy o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13.000 korun.

Snižování si neumí představit

Ministři financí a školství se mají podle Dobšíka sejít ještě v pondělí. "My jsme se rozhodli, že nechceme čekat, jak jednání dopadne," ohlásil ale Dobšík s tím, že nejpozději v pondělí chtějí premiérovi poslat dopis, v němž ho vyzvou, aby se k této situaci vyjádřil.

Senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ve vyjádření napsal, že si snižování platů nepedagogických pracovníků v tuto chvíli neumí představit.

"V případě, že vláda bude opravdu chtít snížit již tak nízké platy nepedagogů, budeme iniciovat na půdě Senátu mimořádné zasedání školského výboru, kam budou pozváni i premiér Nečas a ministr školství," napsal Chládek.

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková nevyloučila ani stávku, školy by mohly zůstat zavřené některý den v září, než se bude projednávat definitivní podoba rozpočtu.

Zdroje: ČTK