Nejvzácnější česká kniha je opět k vidění. Půl století od poslední výstavy

- Aktuality autor: art

Vzácný Vyšehradský kodex z 11. století je po půlstoletí vystaven v Zrcadlové kapli Klementina. Na iluminovaný rukopis, který vznikl ke korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem, se můžete podívat jen v sobotu a neděli. Jedinečná příležitost proto přilákala zájemce už před rozbřeskem. 

Faximilie Vyšehradského kodexu, ilustrační snímek

Faximilie Vyšehradského kodexu, ilustrační snímek,zdroj: Isifa.com

Jedno z vrcholných děl románské knižní malby je pojištěno na jednu miliardu korun. "Ale jeho historická a prodejní hodnota je naprosto nevyčíslitelná," dodala mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Výstavu jedné z národních kulturních památek proto provázejí pásná bezpečnostní opatření.

Kodex je vystaven ve speciální neprůstřelné vitríně, kterou Národní knihovna pořídila speciálně k této příležitosti. Vzácnou knihu hlídají uniformovaní policisté, ale i jejich kolegové v civilu. V Klementinu byla dokonce zřízena improvizovaná cela. Celý prostor dokážou policisté uzavřít do deseti vteřin.

Evangelistář, tedy kniha s úryvky z evangelií, které se četly během mší o církevních svátcích, je unikátní svým stylem písma i mimořádně velkým počtem celostránkových iluminací. Obrazy evangelistů, Kristovy rodiny nebo výjevy ze Starého zákona a obrazy českého patrona svatého Václava zdobí celkem 26 stran.

Kodex byl loni zrestaurován. Odborníci přilepili speciální fixační látkou zpět k pergamenu malbu na 12 nejohroženějších místech.

Vzácná kniha vznikla podle nejnovějšího výzkumu v jednom z bavorských benediktinských klášterů. Původně se přitom předpokládalo, že pochází z benediktinského kláštera na Břevnově. Název si v každém případě vysloužila podle prvního umístění na Vyšehradě. V klementinských trezorech je uložena od druhé půlky 18. století. Naposledy byla k vidění v listopadu 1969 během výstavy dějin české literatury.

Tentokrát je součástí výstavy věnované řádu benediktinů ve Valdštejnské jízdárně, které Národní knihovna zapůjčila slavný středověký výkladový slovník Mater verborum a také rukopis Bible ze 13. století. Součástí expozice v Jízdárně Pražského hradu je zase Budyšínský rukopis, nejstarší zachovaná verze Kosmovy kroniky (přelom 12. a 13. století). Všechny unikátní památky budou k vidění pouze do pondělí. 

Tagy: Česko kulturní památky kultura a duchovno umění a kultura dějiny a fakta památky a architektura

Zdroje: ČTK