Nejvyšší žalobce Zeman zítra rozhodne o stížnostech v kauze Nagyová

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek oznámí, jak rozhodl o stížnostech aktérů kauzy "trafik" pro tři bývalé poslance ODS a údajného zneužití vojenského zpravodajství. Stížnosti směřují proti zahájení trestního stíhání. Případ, který vedl k pádu vlády, minulý týden přibrzdil Nejvyšší soud. Rozhodl o částečném vynětí exposlanců z pravomoci policie a žalobců. Všichni aktéři případu se také minulý týden dostali z vazby na svobodu. 

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého Vrchního státního zastupitelství leží u NSZ od začátku července. Zeman si k nim vyžádal také spisový materiál. Před rozhodnutím o stížnostech neposkytoval žádné komentáře ke sledované kauze. Výsledek zřejmě oznámí v pátek na tiskové konferenci, o které dnes informovala novináře jeho mluvčí Helena Markusová. 

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan už dříve řekl, že podle jeho názoru Nejvyšší státní zastupitelství stíhání pravděpodobně zruší. Plánuje však, že se skutky pokusí přeformulovat tak, aby stíhání mohlo pokračovat.

Ištvana dnes podpořil prezident Miloš Zeman. "Vyjádřil mu plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou," uvedla mluvčí hlavy státu Hana Burianová.

Ištvan spolu s kolegou z olomouckého zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou. Expremiér Nečas v souvislosti s vyšetřováním hlasitě hovoří o šikaně ze strany státních zástupců. 

Tři bývalí poslanci ODS čelí obvinění z korupčního jednání, když podle policie odešli ze Sněmovny výměnou za pozice ve vedení státních firem. Nejvyšší soud ale rozhodl, že se na složení poslaneckého mandátu vztahuje imunita. Další část kauzy se týká podezření ze zneužití vojenského zpravodajství, jehož představitelé údajně vyhověli zadání Nagyové. 

Zdroje: ČTK