Nejvyšší soud zamítl stížnost údajného vraha Tempela na údajnou podjatost

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost údajného dvojnásobného vraha Roberta Tempela na podjatost Vrchního soudu v Praze. Pražský soud opakovaně zrušil zprošťující rozsudky nad Tempelem.

Potvrdil až doživotní trest vězení. Podle Tempela rušení rozsudků, které byly pro něj příznivé, vypovídá o zaujatosti vrchního soudu. Nejvyšší soud se s námitkou neztotožnil, zjistila dnes ČTK z databáze usnesení. Tempel čelil obžalobě za vraždu dvou mladíků z léta 2001 a dvě loupeže.

Údajný vrah si stěžoval na trestní senát vrchního soudu v předsedou Jiřím Lněničkou a soudci Alexandrou Novákovou a Petrem Smržem. Lněničkův senát čtyřikrát zrušil zprošťující rozsudky, které nad Tempelem vynášel Krajský soud v Plzni. Po přeložení kauzy vyměřil obžalovanému Krajský soud v Praze doživotní trest. Tento verdikt již Vrchní soud v Praze potvrdil.

"I primitiv ví, že pokud vrchní soud zrušil čtyři zprošťující rozsudky, tak to mohl učinit jen ze zaujatosti," stálo ve stížnosti. Dále Tempel nesouhlasil se způsobem eskortování z Mírova k vrchnímu soudu. Vadilo mu, že ve stejný den cestoval tam i zpět. Stěžoval si také na to, že byl po celou dobu jednání soudu v poutech.

Podle Nejvyššího soudu ani opakované rušení zprošťujících rozsudků není známkou zaujatosti nebo osobního poměru k případu. "Odlišný právní názor soudce od právního názoru obviněného nelze považovat za poměr k projednávané věci, protože nejde o osobní poměr k věci samé, ale toliko o odlišný právní názor na posouzení skutku," uvedl v usnesení místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.


Dvojnásobná vražda, za kterou byl Tempel odsouzen, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel zde podle rozsudku předal jednomu muži 400.000 korun za auto, které si prý chtěl koupit. Následně ale vytáhl zbraň a muže zastřelil. Zasáhl i druhého muže a poté jej dobil údery do hlavy. Obě těla následující den zakopal ve Staré Vodě na Chebsku.


Doživotí Tempel dostal jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže, za které ho soudy odsoudily již dříve. Stížnost kvůli údajné podjatosti podal Tempel již loni v listopadu. Pravomocný verdikt Vrchního soudu v Olomouci padl v prosinci. Lze proti němu podat dovolání, které Nejvyšší soud podle mluvčího Petra Knötiga ještě neobdržel.


Tempel, kterému se údajně přezdívá Psychi, se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale Lubomír Václav z Karlových Varů zvaný Biftek. Podle Tempela šlo v případu o drogy a zavraždění mladíci do lesa přijeli, aby Václavovi splatili dluh. Václav byl dříve za účast na této vraždě stíhán, soudy ho však osvobodily, a v Tempelově kauze pak vystupoval jako klíčový svědek. Byl to právě on, kdo dovedl policii na místo, kde byly zakopány mrtvoly obou mladíků.

Tagy: zamítnutí vrah

Zdroje: ČTK