Nejvyšší soud USA má rozhodnout o homosexuálních sňatcích

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rozetnout jeden z hlavních právních sporů, který po léta zaměstnává americké justiční experty, má zřejmě ještě do konce června americký nejvyšší soud. Napjatě očekávané rozhodnutí se má týkat osudu homosexuálních sňatků, které dlouhodobě rozdělují americkou společnost a vnesly i právní zmatek do poměru mezi federálními zákony a legislativou jednotlivých států Unie. Verdikt soudu je nejistý, ochránci práv homosexuálů ale dávají najevo mírný optimismus.

Homosexuálové (ilustrační fotografie)

Homosexuálové (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Sňatky gayů a leseb uzákonilo zatím dvanáct z padesáti amerických států, posledním z nich byl v polovině května stát Minnesota. Homosexuální manželství již dříve povolily státy Delaware, Massachusetts, Connecticut, New York, Vermont, New Hampshire, Iowa, Maine, Maryland, Washington a Rhode Island. Povoleny jsou rovněž na území hlavního města Washingtonu, který je samostatnou správní jednotkou. 

Na federální úrovni ale manželství zůstává pouze svazkem muže a ženy, a to podle zákona o ochraně manželství z roku 1996. Manželství odpovídající této konzervativní definici jsou pod ochranou státu a vztahují se na ně daňové úlevy, zjednodušená dědická řízení, benefity pro rodiny státních zaměstnanců a jiné formy státní podpory. 

Nejvyšší soud bude rozhodovat o dvou kauzách. Tou první je právě žaloba na zákon o manželství z roku 1996. Podle stěžovatelů totiž upírá párům stejného pohlaví právo požívat státní podporu i přesto, že byly podle zákonů platných ve svých domovských státech legálně oddány. Tím se federální zákony dostávají do neoprávněného konfliktu s právní úpravou platnou v jednotlivých státech. 

Návrh 8

Druhou kauzou je žaloba na zákon státu Kalifornie známý v USA pod označením "proposition 8" (návrh 8). Ten na základě referenda z listopadu 2008 homosexuální sňatky na území státu zakazuje. Kalifornský nejvyšší soud v roce 2009 výsledky referenda potvrdil s tím, že asi 18.000 sňatků osob stejného pohlaví, které byly před referendem uzavřeny, zůstává legálních. Homosexuální komunita zákon označuje za diskriminační a protiústavní. 

Federální nejvyšší soud už o homosexuálních manželstvích jednal letos v březnu. Při předběžném dvoudenním jednání se přitom pět z devíti soudců vyslovilo proti zákonu o ochraně manželství, který fakticky sňatky gayů a leseb blokuje. Podle těsné většiny soudců federální zákon zasahuje do práv jednotlivých amerických států, které se rozhodly manželství párů stejného pohlaví uznat. 

Podle znalců americké justiční scény výrok nejvyššího soudu vypoví hodně o vztazích výkonné, zákonodárné a soudní moci ve Spojených státech. Komentátoři spor o homosexuální sňatky srovnávají s dobou před 40 lety, kdy nejvyšší soud ve slavném případu Roe versus Wade povolil interrupce, i když ve většině amerických států tehdy byly nelegální. 

Stejně rozdělena je dnes americká společnost v názorech na manželství homosexuálů, i když stále víc lidí - a to i v Kalifornii - zastává liberální názor. Podle průzkumů veřejného mínění je pro uzákonění homosexuálních svazků asi 40 procent Američanů, jednoznačně proti pak čtvrtina.

Tagy: sňatky homosexuálů

Zdroje: ČTK