Nejvyšší soud přiznal muži 240.000 za smrt manželky

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud (NS) po tříletém zkoumání definitivně rozhodl o tom, že vdovec Stanislav Jančařík získá od Vítkovické nemocnice za úmrtí manželky odškodnění 240.000 korun.

 Stejnou částku v lednu 2007 vysoudily i obě dcery osmačtyřicetileté ženy, která zemřela kvůli nedbalosti lékařky na interně. Dovolání k NS podal pouze Jančařík, který požadoval vyšší částku. Soud dovolání v prosinci zamítl bez veřejného jednání a dnes dokument zpřístupnil v elektronickém archivu.

    Lékařce Věře Balcové Okresní soud v Ostravě již v roce 2001 trestním příkazem uložil roční vězení s podmínkou na 2,5 roku za ublížení na zdraví s následkem smrti. Vedení nemocnice lékařku propustilo.

    Balcová údajně v únoru 2001 při léčbě pacientky nepostupovala správně. Záchranná služba ženu přivezla s vysokými teplotami a dýchacími obtížemi. Balcová neprovedla základní vyšetření ani rentgen plic. Místo toho ženu poslala domů. Pacientka následujícího rána ve svém bytě zemřela na následky akutního zánětu plic.

    Soud o odškodnění se vlekl několik let. Trojice pozůstalých žádala dohromady dva miliony korun. Krajský soud v Ostravě nejprve v roce 2004 přiznal vdovci 500.000 korun a každé dceři 300.000 korun. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí zrušil a krajský soud napodruhé nárok na náhradu újmy zamítl. Vycházel z odborného posudku, podle kterého mezi chybou lékařky a úmrtím pacientky není přímá souvislost. Podle posudku lidé v tak vážném stavu často umírají i při nejlepší péči.

    Vrchní soud ale následně sám rozhodl tak, že vdovci i dcerám přiznal náhradu 240.000 korun. Podle olomouckých soudců bylo z posudku zřejmé, že při domácí léčbě, kterou internistka předepsala, neměla pacientka žádnou šanci na uzdravení.

    Jančařík přesto podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Žádal mimořádné navýšení náhrady nemajetkové újmy. Podle NS však Vrchní soud v Olomouci případ uzavřel správně. "(Odvolací soud) dospěl k opodstatněnému závěru, že intenzita a šíře nemajetkové újmy nepřekračuje v daném případě 'obvyklou' úroveň," uvedl v usnesení senát NS s předsedou Karlem Podolkou. Výši sumy odvolací soud určil podle paušálů platných do roku 2004.

Zdroje: ČTK