Nejvyšší soud potvrdil trest 9,5 roku za znásilnění a vydírání

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil Romanu Kokimu ze Stříbra trest 9,5 roku za znásilnění a vydírání sedmnáctileté dívky. Několikrát soudně trestaný Koki dívku přepadl, když se vracela z maturitního plesu.

Pustil ji po pěti hodinách, vyděšenou a zraněnou. Podle znalců dívka možná ponese celoživotní následky. Nejvyšší soud (NS) nedávno bez veřejného jednání odmítl Kokiho dovolání, nyní verdikt zpřístupnil v internetové databázi.

Kokiho obhajoba uplatnila v dovolání řadu námitek, například zpochybňovala vážnost zdravotních následků útoku na dívku. Nejvyšší soud ale odkázal na odborná vyjádření, podle nichž je psychická újma značná.

"Vzhledem k průběhu onemocnění a aktuálnímu stavu poškozené může podle znalkyně léčení trvat i pět let, popřípadě celoživotně. Nejvyšší soud proto uzavřel, že soudy postupovaly správně, pokud hodnotily následek činu obviněného na duševním zdraví poškozené jako vážnou újmu na zdraví," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Františkem Hrabcem.

Napadené dívce nebylo ani 18 let

Dívka měla v době útoku krátce před 18. narozeninami. V prosinci 2007 se pozdě v noci vracela z plesu do jednoho z plzeňských domů. Muž se k ní připojil u domovních dveří. Studentka si myslela, že muž v budově bydlí, a proto ho pustila do vchodových dveří. Koki ji vzápětí podle obžaloby chytil pod krkem a dostrkal ji ke sklepu, kde si vynucoval orální sex. Když se dívka bránila, přiložil jí ke krku nůž a odtáhl ji ven do křoví. Tam ji zbil a vláčel po zemi.

Poté, co se uspokojil, zabránil Koki studentce odejít. Musela s ním jít před dům jeho známého, kde jí poručil, aby se chovala jako jeho přítelkyně. Svému známému pak také přiložil nůž na krk a přinutil ho, aby přinesl pervitin. Dávku chtěl píchnout dívce do žíly, ta se ale bránila. Nakonec si Koki píchnul pervitin sám. Dívku donutil ke slibu, že nebude nic hlásit policistům. Propustil ji až po téměř pěti hodinách.

Studentce se prožitky z napadení vracejí

Studentka, kterou její přátelé popsali jako slušnou a tichou dívku, utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. Podle znalců, kteří vypovídali u Krajského soudu v Plzni, se jí prožitky z napadení stále vracejí, po znásilnění prý trpí fobií z příslušníků romského etnika a zřejmě bude mít dlouhodobé problémy s navazováním vztahů.

Koki, který byl v minulosti opakovaně trestán, svou vinu od počátku odmítal. Dívka s ním prý měla sex dobrovolně, protože si chtěla vydělat na dávku pervitinu.

Tagy: soud trest znásilnění napadení dívka stříbro podmínka ublížení

Zdroje: ČTK