Nejvyšší ocenění NATO převzal z rukou ministra teprve čtvrtý Čech

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Nejvyšší vyznamenání Severoatlantické aliance, medaili za příkladnou službu, převzal dnes z rukou ministra obrany Alexandra Vondry teprve čtvrtý Čech v historii, Luděk Kolesa.

Tento voják působil čtyři roky jako hlavní praporčík aliančního velitelství pro transformaci v britském Norfolku, kde odpovídal za rozvoj poddůstojnického a praporčického sboru členských zemí NATO i partnerských států. O udělení vyznamenání dnes informovala Olga Haladová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

O udělení medaile osobně rozhoduje generální tajemník Severoatlantické aliance. První český občan, který jej v historii obdržel, je přitom sám nynější ministr Vondra. "Jste první Čech, který v historii tuto medaili dostal a předáváte ji mně. To je myslím velmi zvláštní a neobvyklé," poděkoval proto Kolesa Vondrovi. Ministr vojákovu práci označil za skvělý výkon a připomněl, že Kolesa od roku 2008 figuruje také v síni slávy americké akademie pro štábní praporčíky ve Fort Blissu.

Luděk Kolesa vedl zachránné týmy v Iráku

Luděk Kolesa, bývalý hlavní praporčík české armády je také veteránem několika zahraničních misí. Během válek v bývalé Jugoslávii byl devět měsíců členem Monitorovací mise Evropské unie. Sloužil ve strážním kontingentu Spojených národů v Iráku (UNGCI). Osobně vedl týmy UNGCI během dvou operací k záchraně osob několika nevládních a mezinárodních organizací z oblasti bojů mezi kurdskými frakcemi v severním Iráku.

Po návratu z Iráku pracoval několik měsíců v Úřadu vojenských pozorovatelů AČR a také jako pobočník vojenského představitele ČR u Vojenského výboru NATO. V této době byl zvolen tajemníkem a později prezidentem Asociace pobočníků NATO. V roce 2003 byl jmenován, jako zcela první, hlavním praporčíkem Armády České republiky.

Tagy: NATO vyznamenání

Zdroje: ČTK