Největší vliv na rozhodnutí politiků mají úplatky, myslí si Češi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Největší vliv na rozhodování politiků mají podle Čechů úplatky a korupce. Jednání zákonodárců do velké míry ovlivňují i zájmové skupiny a lobby. Zjistil to průzkum agentury CVVM, který vznikl ještě před začátkem nynější vládní krize.

Tři pětiny lidí si myslí, že by se morálka politiků měla posuzovat přísněji než u ostatních občanů. V politice totiž podle nich mají být jen ti nejlepší, uvedl průzkum. 

Relativně malý vliv mají podle CVVM na rozhodování politiků průzkumy veřejného mínění, vědci a odborníci. Nejméně pak dění v politice ovlivňují názory občanů. Smířlivý postoj k morálce politiků mají pouze tři procenta občanů.

Politikům by lidé tolerovali nevěru

Ti tvrdí, že se zákonodárci často dostávají do obtížných situací, a lidé by jim proto měli leccos odpustit. Podle více než třetiny by na politiky měl platit "stejný metr" jako na obyčejné lidi. Většina dotázaných ale upřednostňuje větší přísnost. 

Lidé nejsou jednotní v otázce, zda by se mělo jednání politiků posuzovat pouze podle jejich výkonu ve veřejné funkci, nebo zda by hodnocení mělo zahrnovat i jejich soukromý život. Toto téma dělí veřejnost na dvě přibližně stejně velké skupiny. Soukromý život politiků by do celkového hodnocení zahrnuli především starší lidé. 

Nepádnějším důvodem k opuštění politické pozice je podle lidí trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem funkce. Naopak tolerantní jsou Češi v případě nevěry a přestupku.

Tagy: lobby Výzkum pruzkum CVVM politici

Zdroje: ČTK