Největší neštěstí v novodobé historii: Počet obětí zřícení budovy v Dháce přesáhl 500

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Počet mrtvých, kteří zahynuli pod troskami zřícené osmipodlažní budovy s textilními dílnami na předměstí bangladéšské metropole Dháky, překročil 500. Desítky dalších lidí se po neštěstí, jež se odehrálo minulý týden, stále pohřešují. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní policii. Vyšetřovatelé mezitím uvedli, že hlavní příčinou zřícení budovy byla pravděpodobně činnost obřích elektrických generátorů umístěných proti předpisům ve vyšších patrech.

Zřícení budovy, ilustrační foto

Zřícení budovy, ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Záchranáři v noci na dnešek vyprostili ze sutin přes 50 těl a potvrzená bilance katastrofy z 24. dubna tak dosáhla 501 obětí. Jeřáby pokračovaly v odstraňování těžkých betonových panelů. "Nadále postupujeme velmi opatrně, abychom dostali ven těla nedotčená," uvedl velitel armádní jednotky, která při odklízení pomáhá. 

Místo neštěstí obklopují příbuzní nezvěstných lidí s fotografiemi svých blízkých v rukou. Podle oficiálních údajů je pohřešovaných 149, neoficiální odhady jsou ale vyšší. 

V budově sídlilo pět oděvních továren a když se objekt zřítil, bylo uvnitř asi 3000 lidí. Zachránit se podařilo nejméně 2437 z nich. 

Majitel budovy byl okamžitě zatčen

Policie už v souvislosti s nejhorší katastrofou v bangladéšském průmyslu zatkla devět osob včetně majitele budovy a čtyř majitelů továren, kteří nutili zaměstnance nastoupit do práce, přestože se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny. 

Mezi nově zadrženými je inženýr, který pracoval jako poradce majitele budovy v době, kdy se rozhodlo o ilegální přístavbě dalších tří pater k pětipodlažnímu objektu. Den před zřícením budovy byl inženýr přivolán na inspekci; budovu označil vzhledem k prasklinám za nebezpečnou a doporučil evakuaci. Ta se však neuskutečnila. 

"V horních patrech budovy byly v rozporu se všemi pravidly umístěny čtyři obrovské generátory," sdělil vysoký úředník ministerstva vnitra. "Když byly generátory po výpadku napájení opět uvedeny do chodu, jejich vibrace spojené s tisíci šicích strojů způsobily kolaps budovy", dodal. 

Bangladéš je po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.

Tagy: oběti Bangladéš zřícení budovy

Zdroje: ČTK