Největší ekologické hrozby podle Čechů? Příliš odpadu a málo pitné vody

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Hromadění odpadu, znečišťování pitné vody a její nedostatek. To jako největší ekologické problémy uvedli obyvatelé České republiky, kteří se zúčastnili průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Odpovídalo 1027 lidí starších 15 let.

Hromadění odpadů vidí jako závažný problém 92 procent dotázaných. Znečisťování zdrojů pitné vody uvedlo 91 procent lidí, její nedostatek 86 procent.
Proti loňsku ubylo lidí, jimž vadí vyčerpávání zdrojů surovin. Nyní jich je 80 procent, loni to bylo 85 procent. Zhruba stejný podíl osob jako v minulých letech, 79 procent, měl výhrady ke znečisťování zemědělské půdy.

Proti roku 2013 naopak mírně přibylo těch, kteří za závažné považují globální oteplování. Nyní jich bylo 67 procent, minulý rok to uvedlo 61 procent
Celkem 55 procent dotázaných zmínilo pěstování geneticky upravených potravin, loni jich bylo o 5 procent více. "Pěstování geneticky upravených potravin je jevem, k jehož problematičnosti neumělo zaujmout názor největší procento oslovených - přesně 13 procent," sdělilo Centrum veřejného mínění.

Na žebříčku 11 problémů skončil na poslední příčce provoz jaderných elektráren. Za závažný ho pro životní prostředí vidí polovina dotázaných. Loni to bylo 48 procent, předloni po havárii v japonské Fukušimě 60 procent.

Tagy: ekologie pruzkum životní prostředí odpady

Zdroje: ČTK