Nejlepší dokumenty z Českého lva jsou volně ke zhlédnutí. Podívejte se

- Magazín autor: Jakub Konečný

Všech pět dokumentárních filmů nominovaných na Českého lva mohou zájemci vidět zdarma ode dneška do 3. března na portálu DAFilms.cz. Budou uvedeny snímky Dva nula, Láska v hrobě, Soukromý vesmír, Váňa a Věra 68, řekl dnes mluvčí portálu Filip Kršiak. Podle něj této možnosti za čtyři ročníky ankety využilo celkem přes 100.000 diváků. 

Český lev (ilustrační foto).

Český lev (ilustrační foto).,zdroj: Archiv

"Jde o neuvěřitelná čísla, především pokud přihlédneme k tomu, že při distribuci v kinech vidí většinou tyto snímky pouze několik tisíc lidí. To dokazuje, že internet je pro dokumenty důležitou součástí distribuce. Navíc se diváci nemusí obtěžovat nelegálním stahováním či pokoutným sháněním filmů," komentovala to produkční DAFilms Jana Ptáčková. 

Až do neděle 3. března, tedy ještě i den po vyhlášení výsledků Českého lva, budou pro diváky zdarma dostupné všechny výše zmíněné filmy. Představují široké spektrum současné dokumentární tvorby. Od tradičních časosběrných metod (ve snímku Soukromý vesmír), přes portréty známých osobností (Váňa, Věra 68) a udivující svět alkoholové sebedestrukce (Láska v hrobě) až po netradiční mozaiku fotbalových fanoušků (Dva nula). 

Bezdomovecká lovestory je nejuhrančivější

Bezdomoveckou lovestory na hřbitově a její neveselý konec na pozadí alkoholismu zachytil bývalý reportér pořadu Na vlastní oči David Vondráček ve filmu Láska v hrobě. Nejlepší dokumentární film Ceny filmové kritiky a nejlepší zahraniční dokument podle Mezinárodního festivalu nezávislého filmu v Římě přibližuje postupující sebedestrukci zamilovaného páru. 

Unikátní pohled do tribun fotbalového klubu se proměnil ve společenskou satiru. Film Dva nula režiséra Pavla Abraháma zaznamenal úspěch i u odborné veřejnosti. Režisér se zaměřil na vypjaté reakce fanoušků během jednoho zápasu dvou pražských fotbalových rivalů Sparty a Slavie. 

Třeštíková dále bez vývoje

Dokumentární film Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové sleduje po 37 let pomocí časosběrné metody život jedné rodiny. Tento intimní, soukromý a rodinný vesmír se prolíná s dobovými záznamy vystoupení Karla Gotta a cestami k dobývání skutečného vesmíru. 

Život rtuťovitého žokeje Josefa Váni v dokumentárním filmu nazvaném Váňa dýchá oddaností ke koním a závodění. Režisér Jakub Wagner v něm zachytil nezdolnou touhu této žijící legendy po boji a opakovaných výhrách. 

Olga Sommerová totálně zpatlala šanci na výjimečný dokument

Trnitou životní cestu Věry Čáslavské zaznamenala režisérka Olga Sommerová ve filmu Věra 68. Na pozadí politických dějin jsou tu zobrazeny její osudové cesty od olympijského úspěchu přes podpis manifestu Dva tisíce slov v roce 1968 až po osobní spolupráci s prezidentem Václavem Havlem.

Tagy: dokumentární film Český lev 2012

Zdroje: ČTK