Nejdřív pivo s Klausem, a pak 'Fašistko, běž domů'. Le Penová to měla v Praze těžké

- Aktuality autor: art

Na návštěvu Prahy zřejmě šéfka francouzské nacionalistické strany Front National Marine Le Penová jen tak nezapomene. A to nejen proto, že se ji ve středu ve Sněmovně pokoušel vypískat hlouček protestujících aktivistů. Po příletu v úterý si francouzská politička zašla "na jedno" s exprezidentem Václavem Klausem. 

Klaus na pivu s Le Penovou

Klaus na pivu s Le Penovou,zdroj: Facebook

"Moderní levicoví politici by si samozřejmě pořídili selfie. My s Marine Le Pen jsme si raději dali pivo," stojí pod snímkem Klause a Le Penové zveřejněné na facebookovém profilu Institutu Václava Klause.

O den později ji čekalo "vřelé" přivítání ve Sněmovně, kde se zúčastnila konference s názvem Evropský mír a prosperita po EU. Když se Francouzska ujala slova, skupinka aktivistů začala skandovat "Fašistka, fašistka", "Maskovaný fašismus je stále fašismus" nebo "Go home, Fascist" (Běž domů, fašistko). "Mluvíte na půdě parlamentu jako fašisti," zakončil protestní vystoupení jeden z demonstrantů a odporoučel se za zbytkem skupiny, kterou během několika vteřin vyvedli ven.

Francouzská politička je zřejmě na odpor zvyklá, minimalistickou protestní akci přešla s úsměvem a pustila se do kritiky Evropské unie.

EU jako hrobka nadějí

"Evropská unie je projektem, který je nebezpečný a utopistický, který byl vnucen, a to bez našeho souhlasu a proti naší vůli, a změnil myšlenku evropské spolupráce v byrokratický zlý sen federalistického charakteru uprostřed globalizace, který je naprostým oponentem liberalismu," řekla francouzská europoslankyně.

V projevu nebojácně sáhla po literární paralele a občany unijních států přirovnala k hlavnímu hrdinovi Proměny, povídky Franze Kafky, který se promění v brouka. "Musíme se přizpůsobit a rozptýlit v těle monstrózní kreatury, jakou je Evropská unie. Evropská unie je šílenstvím a skrývá se za praporem falešné demokracie, a činí tak státy nesamostatnými," uvedla politička.

V čele EU podle ní přitom stojí lidé, kteří ji nedokážou ubránit před islamisty, které označila za "největší nebezpečí od dob druhé světové války". 

"Evropská unie se proměnila v hrobku našich nadějí. Euro v podstatě ničí naši ekonomiku," varovala hlavní hvězda pražské konference a členům EU doporučila "držet pohromadě a prostřelit Evropskou komisi". 

Tagy: Francie Česko Evropská unie krajní pravice česká politika francouzská politika

Zdroje: ČTK,Vlastní