Nejdřív dejte sociální byty nám, až pak migrantům, bouří se chudí Italové

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Chudí Italé se rozčilují, že úřady poskytují sociální byty migrantům. Nálada se mezi nimi vyostřila až tak, že v římské chudinské čtvrti San Basilio zabránili mladé marocké rodině ve vstupu do bytového domu pro sociálně slabé. "Nejsme rasisté," tvrdí, "ale byty dávejte nejdřív nám."

Adriano Morea sedí na zápraží svého karavanu. Se  sociálního bytu ve čtvrti San Basilio, který obsadil nelegálně, musel odejít kvůli marocké rodině

Adriano Morea sedí na zápraží svého karavanu. Se sociálního bytu ve čtvrti San Basilio, který obsadil nelegálně, musel odejít kvůli marocké rodině,zdroj: Profimedia.cz

"To není rasismus, to je spravedlnost. Dívat se na ně, jak zabírají nějaký byt, zatímco my nemáme žádný, to se dá jen stěží strávit," říká šestadvacetiletý Enzo Morea, který je nezaměstnaný.

Se svým otcem Adrianem žije několik měsíců v autokempu ve Filottranu, asi 15 kilometrů severovýchodně od historického jádra italské metropole. Předtím obsadili v chudinské čtvrti plné proluk a vybledlých fasád jeden ze sociálních bytů, ale bez příslušného povolení.

"Rozvedl jsem se, ztratil práci, nemohl jsem platit nájemné, takže jsem se sem nastěhoval se synem. Byli jsme tu, dokud nás nevyhodili," řekl starší z mužů. "Nejprve jsme šli do jednoho sklepa, pak s trochou načerno vydělaných peněz jsem si koupil použitý karavan," citovala jej agentura AFP.

Marocká rodina se nakonec bytu vzdala

Tři desítky obyvatel ze sousedství si stouply v úterý ráno před dům, aby zablokovaly vstup do jednoho z bytů, který marocká rodina dostala od městské správy sociálního zabezpečení.

Podle některých svědků události se začal stupňovat tón a začaly se ozývat rasistické narážky. "Nalezte zpátky do svých gumových člunů, vraťte se zpátky domů," zaznělo.

Marocký pár s třemi plačícími dětmi ve věku od jednoho roku do sedmi let se nakonec dal na ústup a vzdal se nejen bytu, ale i snahy žít v dané čtvrti. Na místo dorazili městští policisté, aby uklidnili situaci. Přišli i novináři a na internetu se rozšířily zprávy s fotografiemi na zpravodajských serverech.

"Je to škoda pro město i jeho občany," reagovala starostka Říma Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd. Zároveň slíbila, že město "zajistí zákonnost a právo těch nejslabších".

Kdo požádal o sociální bydlení dřív?

V deníku La Repubblica vyjádřil otec marocké rodiny pochopení pro důvody těch, kteří proti němu spustili urážky. Ale řekl, že neví, jak konflikt "vysvětlit svým dětem".

"My jsme požádali o byt podle pravidel, byli jsme v pořadníku od roku 2011 a máme na něj právo," upozornil ale čtyřicátník, který se přistěhoval do Itálie před deseti lety a pracuje v jedné montážní firmě.

Adriano Morea tvrdí, že i on žádal o sociální bydlení, a to už v roce 1991. Ale mezitím se rozvedl a už neví, co je se žádostí.

Obyvatelé čtvrti obvinili média, že zkreslují situaci v jejich čtvrti, když prý jen píšou o rasismu nebo obchodu s drogami. Podle nich jde však o zlomek místních problémů.

"Nejsme rasisté, naše okolí je už po desítky let mnohonárodnostní. Ale připadá mi spravedlivější, když se uvolněné byty dají nejprve Italům," řekl Simone Iacobini, který se narodil v San Basiliu a 36 let už tam žije. Lidé jsou podle něj podráždění, což lze chápat vzhledem k přetrvávajícím problémům nezaměstnanosti, kriminality a odpadků v ulicích, což prý nikdo neřeší.

Tagy: Itálie zahraničí migrační politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK,AFP