Nejblíže k Hradu má Fischer. Vede před druhým Zemanem a třetím Okamurou

- Aktuality autor: Danica Klein

Přímou volbu prezidenta by v listopadu vyhrál Jan Fischer před Milošem Zemanem a Tomiem Okamurou. Fischer by získal téměř čtvrtinu hlasů, Zeman téměř pětinu a Okamura asi desetinu. K volbám by šlo 72 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dotazovaní však ještě nejsou pevně rozhodnuti, 58 procent uvedlo, že svou volbu možná změní. 

Jan Fischer

Jan Fischer,zdroj: Mediafax

Čtvrtý nejvyšší podíl hlasů získal místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), pátý byl předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zbylí kandidáti v pořadí Vladimír Franz, Jana Bobošíková, Vladimír Dlouhý, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová by získali méně než pět procent hlasů. V průzkumu uvedlo 20 procent lidí s volebním právem, že k volbám nepůjde, osm procent se ještě nerozhodlo. 

Také podle nedávného průzkumu agentury ppm factum by zvítězil Fischer před Zemanem a Okamurou, v dotazování agentury STEM by Okamuru předstihl Dienstbier. V říjnovém průzkumu agentury Median bylo pořadí na prvních dvou místech stejné, třetí byl Schwarzenberg

CVVM provedla průzkum k podpoře prezidentských kandidátů poprvé. Zkoumala volební záměry lidí, kteří uvedli, že se voleb zúčastní. "Tyto 'voličské preference' představují aktuální rozložení sympatií k jednotlivým kandidátům a nelze je zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování či s volební prognózou," upozornilo CVVM. Do souboru voličů bylo zahrnuto i 15 procent lidí, kteří se k volbám chystají, ale ještě se nerozhodli, koho budou volit. 

Průzkum se uskutečnil od 12. do 19. listopadu, zúčastnilo se jej 1053 lidí.

Tagy: statistika pruzkum prezidentské volby

Zdroje: ČTK