Nehorázné! Obžalovaný náměstek primátora (ODS) se ani neobtěžoval přijít k soudu

- Aktuality autor: red

V Plzni dnes začal soud s primátorovým náměstkem Petrem Rundem (ODS) obžalovaným z krádeže fotoaparátu. Podle spisu ho vytrhl loni v prosinci před budovou magistrátu jednomu z aktivistů, kteří zde stáli s letáky. Rund svou vinu už dříve opakovaně popřel. K soudu ale dnes, prý kvůli pracovnímu vytížení, nepřišel, řekl soudkyni jeho advokát. Soud celé dopoledne vyslýchal zejména mladíky, jimž náměstek podle obžaloby fotoaparát ukradl. Jednání pokračuje odpoledne.

Sedmatřicetiletý technický náměstek čelí obžalobě za to, že loni 20. prosince údajně ukradl fotoaparát třiadvacetiletému Jakubovi Jahlovi. Mladík spolu s dalším aktivistou Václavem Raisem Runda delší dobu kritizovali, před magistrátem opakovaně pořádali různé petice, například proti stavbě obchodního centra, kritizovali stav bývalých městských lázní, požadovali pořádání referenda nebo stáli v maskách politiků.

Dva dny před Štědrým dnem tam do podvečera rozdávali letáky vyzývající k návštěvě jejich internetových blogů, kde údajně mluvili o korupci politiků, o poměrech na radnici a podobně. Rund krátce před tím umožnil Raisovi, aby s ním na úřadě strávil týden a nahlédl do jeho práce.

Rund byl agresivní a napadl nevinné mladíky

Podle výpovědi mladíků Rund odcházel odpoledne z radnice a oni po něm opakovaně požadovali vydání smluv na některé městské zakázky a projekty. On jim je nechtěl dát a odjel autem. Asi po pěti minutách se ale vrátil a Raise zavedl do úřadu, uvedli oba aktivisté.

Rais pak řekl, že ve své kanceláři ho Rund chytil pod krkem, pěstí mu vyhrožoval a vyžadoval, aby smazal svůj blog na internetu. Při zpáteční cestě z magistrátu se pak Jahl pokoušel fotoaparátem Runda tajně nafilmovat a aktivisté se opět dožadovali smluv. Nato prý Rund Jahlovi vytrhl aparát a nasedl do auta.

"Řekl, že ho dostaneme na konci školního roku. Než potom odjel, řekl, že si ho (fotoaparát) máme vyzvednout zítra u něj na radnici," vypověděl Jahl, stejně mluvil i Rais. Oba mladíci šli hned podat trestní oznámení na policii. Když šla za Rundem za dva dny po incidentu Jahlova matka, které ztracený fotoaparát patřil, Rund jí prý řekl, že ho nemá. "Se slzami v očích mi řekl, že ho nemá, že neví, kde je. Ani jednou neřekl, že ho nevzal," vypověděla u soudu žena. Rund jí prý tehdy nabídl, že jí koupí jiný fotoaparát. Ona to ale odmítla. Prý nikdy neviděla žádného muže tak na dně a bylo jí ho až líto.

Rund už kvůli kauze několikrát čelil na zasedání zastupitelstva námitkám zejména opozičních zastupitelů. Někteří hovořili o tom, že by měl odstoupit z funkce. Rund ale vždy vinu popřel a řekl, že je nevinný. Zastupitel z opoziční KSČM Jiří Valenta dnes sledoval z lavic pro veřejnost i průběh jednání. "Jsem tu ze zvědavosti," řekl

Tagy: chucpe spravedlnost halal

Zdroje: ČTK