Nehoda vlaků po útoku maoistů má už 90 obětí

- Aktuality autor: red

Nejméně 90 mrtvých si vyžádala páteční srážka dvou vlaků ve východní Indii po teroristickém útoku, bilance přitom ještě není konečná. Dalších asi 200 osob utrpělo zranění.

Oznámila to v sobotu indická policie, která řídí postupné odstraňování trosek vagonů z místa neštěstí. Havárii způsobila sabotáž povstaleckých maoistů. 

"Dosud jsme vyprostili 90 těl," řekl agentuře AFP vysoký policejní představitel indického státu Bangla, dříve Západní Bengálsko. 

"Toto číslo ale ještě zřejmě naroste, protože se ještě nepodařilo prohledat dva vagony osobního vlaku, které se srazily s nákladním," dodal. 

Železniční dělníci a příslušníci paravojenských ozbrojených složek za pomocí jeřábů vyzdvihují vagony a jejich části, prohledávají je, zda v nich nejsou ještě oběti, a odstraňují trosky z trati. Panuje přesvědčení, že ve zbývajících poničených vagonech ještě těla dalších obětí budou objevena. 

Železniční orgány v sobotu oznámily, že tratě v Západním Bengálsku zůstanou pro noční provoz uzavřeny ještě nejméně čtyři dny, na které maoističtí povstalci vyhlásili generální stávku. Neštěstí se odehrálo v oblasti, která je známá jako bašta maoistických ultralevicových rebelů. Ti nedávno vyzvali obyvatele, aby od pátku stávkovali. 

Noční rychlík s 13 vagony vykolejil v pátek okolo půl druhé ráno místního času (čtvrtek 22:00 SELČ). Některé z vozů uvízly na druhé koleji, kde do nich narazil protijedoucí nákladní vlak, uvedl mluvčí indické železnice. To znásobilo počet obětí. Osobní vlak patřil k luxusním soupravám s lůžkovými vagony a jel z Bombaje do Kalkaty. 

Podle indických zdrojů je v zemi až 20 tisíc ultralevicových radikálů. Premiér Manmóhan Singh je nedávno označil za největší vnitřní hrozbu pro bezpečnost Indie.

Tagy: nehoda Indie teror vlaky bomba

Zdroje: ČTK