Nedodržení dohody bude stát Siemens 648 milionů eur

- Aktuality autor: Danica Klein

Německý strojírenský koncern Siemens porušil dohodu vytvořením společného podniku s ruskou organizací Rosatom dohody s francouzskou firmou Areva. Rozhodl o tom pařížský arbitrážní soud a německý koncern má proto francouzské firmě zaplatit 648 milionů eur (15,8 miliardy Kč).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Podle rozhodnutí soudního dvora Siemens nesplnil zcela své smluvní závazky vůči Arevě, svému bývalému partneru ze společného podniku," uvedl německý koncern ve zprávě v noci na dnešek. "V souvislosti s tím bude Siemens muset zaplatit Arevě 648 milionů eur plus úroky," dodal.

Dohoda?

Siemens oznámil v roce 2009, že odstupuje od společného podniku Areva NP pro jaderné strojírenství a že francouzské partnerské firmě prodá svých 34 procent. Podmínky rozchodu ale vyvolaly právní komplikace, protože Siemens ještě v roce 2009 vstoupil do společného podniku s Rosatomem.

Areva Siemensu pohrozila právní odvetou, protože jí německý koncern podle smlouvy neměl po osm let v jaderném strojírenství konkurovat. Koncem roku 2009 Areva oznámila, že soud zablokoval spojení Siemensu s Rosatomem, dokud se Siemens a Areva nedohodnou na ceně za jeho podíl a odchod z Arevy NP.

V dubnu stanovili nezávislí experti cenu 34procentního podílu na 1,62 miliardy eur. Cenu ale musí ještě schválit pařížský arbitrážní soud (ICC), který vynesl čtvrteční verdikt. Bude na něm záviset i osud aliance s Rosatomem.

Zkrácené podmínky

Siemens se loni pustil s Arevou do paralelní právní bitvy, když požádal Evropskou komisi, aby klauzuli o osmileté protikonkurenční podmínce zrušila. EU ještě případ studuje.

Podle Siemensu nyní arbitrážní soud tuto podmínku v dohodě bývalých partnerů společného podniku zkrátil na čtyři roky. "Zákaz soutěže bude nyní platit do 25. září 2013," citovala Siemens agentura Reuters.

Zdroje: ČTK