Nedobýval příčky hitparád, ale byl zárukou vkusné hudební produkce

- Magazín autor: Danica Klein

Závan nostalgie prostupuje jeho písničkami, které navozují klid a pohodu. Pavel Bobek, povoláním architekt, přes den kreslil a po večerech zpíval. K loňskému životnímu jubileu si ještě nadělil nové album s coververzemi písní, které měl rád. Dnes Bobek po dlouhé nemoci ve věku 76 let zemřel. 

Pavel Bobek

Pavel Bobek,zdroj: Profimedia.cz

Nestor české country říkával, že má prý život rozdělený na dvacítky: "Prvních 20 let jsem byl hodný syn a dobrý student. Pak jsem se po hlavě vrhl do světa rokenrolu, zažil jsem léta zhýralství a užíval si plně života. A po čtyřicítce jsem se šťastně oženil." 

První singl Bobkovi vyšel už v roce 1964 a o 11 let později první deska s názvem Veď mě dál, cesto má. Začátkem šedesátých let pak hostoval s řadou bigbeatových skupin, patřil i ke hvězdám první éry Olympiku, než na dlouhou řadu let zakotvil v Semaforu, ve skupině Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka, kde proslul svým výrokem: "Mlíko - na rakev víko." 

V Semaforu se podle něj sešla veselá společnost, která nevynechala příležitost udělat večírek nebo divoký výlet. "Dodnes říkám, že dobře prohýřená noc s dobrou společností člověku víc dá, než bere. V práci jsem měl v té době naštěstí hodné šéfy," vzpomínal Bobek, který absolvoval fakultu architektury a pozemního stavitelství. 

Čtyři roky po škole projektoval s Mirkem Černým a Petrem Nárožným zemědělské stavby: "Rýsovali jsme prasečince, kravíny, silážní věže." Architektuře by asi zůstal věrný, kdyby ho kamarádky nepřihlásily do soutěže Hledáme nové talenty. Vystoupil a měl úspěch. 

Víc nehladám

Bobek přitom dlouho o profesionální dráze zpěváka vůbec nepřemýšlel. Hudba ale měla v jeho rodině své místo. Muzikantskou i stavitelskou tradici založil již jeho dědeček Josef, který byl venkovský zedník a kapelník. Zpěvákův otec Václav byl stavební inženýr a také skvělý pianista a kapelník. Maminka Božena zpívala ve sboru. 

Dlouho Bobek zpíval výhradně anglicky, než ho Jiří Grossmann v Semaforu přesvědčil, že se tytéž písničky dají otextovat i česky, a zaujmou tak mnohem víc posluchačů. "Zpívat česky však bylo podle soudruhů větší ideologickou diverzí, protože tomu ti lidé rozuměli," vysvětlil vášnivý čtenář Jamese Bonda, milovník letadel a vín. 

Název alba z roku 2005 Muž, který nikdy nebyl IN prý vyjadřoval to, co si Bobek o sobě myslel, ač svou tvorbou dokazoval opak. Interpret takřka zlidovělých songů jako je Má dívka "N", Lásko, mně ubývá sil, Nedělní ráno, Můj rodný dům, Veď mě dál, cesto má či Oh, Ruby, vydal v roce 2011 album coververzí Johnyho Cashe s názvem Víc nehledám. 

Po převratu se Bobek pokusil o vstup do politiky: "Když přišel převrat, naivně jsem si řekl, že nastal čas dělat - jak říká pan prezident - něco smysluplného." Kandidoval do Senátu ve volebním obvodě Svitavy, ale neuspěl. Před osmi lety zpěvák bojoval o život, překonal velmi vážnou chorobu a dva týdny strávil v umělém spánku. 

Letos byl Bobek (narozený 16. září 1937 v Praze) na cenách Akademie populární hudby Anděl uveden do Síně slávy. Je rovněž držitelem Zlaté porty (1980) za zásluhy a rozvoj country music. 

Tagy: český zpěvák country

Zdroje: ČTK