Nedobrovolná dražba roku - pardubický TechnoPark se prodal za 183 milionů

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

V Praze se uskutečnila největší letošní nedobrovolná dražba v ČR. Tři tuzemští zájemci chtěl odkoupit zkrachovalý pardubický TechnoPark. Vítěz jej získal za 183 milionů korun - o 600 tisíc více, než byla vyvolávací cena.

Pardubický TechnoPark

Pardubický TechnoPark,zdroj: Profimedia.cz

Zkrachovalý TechnoPark v Pardubicích ve středu vydražil za 183 milionů korun český správce investičního fondu Conseq. Vyvolávací cena byla o 600 tisíc korun nižší. Sdělil to generální ředitel dražební společnosti Naxos Jan Sachr. TechnoPark dluží 15 věřitelům 244,5 milionu korun. Prodej areálu nepokryje všechny pohledávky.

"Vydražitel má nyní lhůtu na doplacení 90 dní, aby pak mohl TechnoPark převzít," dodal Sachr.

Licitace v pražské aukční síni Sacre Coeur se zúčastnili tři tuzemští zájemci. Přihazovalo se dvakrát. Letos jde o největší nedobrovolnou dražbu v Česku, uvádí tisková zpráva.

TechnoPark měl fungovat jako podnikatelský inkubátor a poskytovat zázemí inovativním firmám, což se v době počínající hospodářské krize nepodařilo. V současnosti je obsazený z 80 procent a působí v něm firmy, které s původní filozofií projektu nemají zpravidla mnoho společného.

"TechnoPark je de facto moderní areál s nájemci a s možností další výstavby a potenciálem růstu nájemného. Když porovnáme současný nájem, návratnost investice je kratší než desetiletá," uvedl tento týden Sachr.

TechnoPark stál 450 milionů korun a vznikl s pomocí EU dotací. Slavnostně se otevíral v roce 2008. Vlastní jej komanditní společnost TechnoPark Pardubice. Ovládající firmou TechnoPark Management, u níž již nelze dohledat vlastníky. Od března 2012 ji totiž stoprocentně vlastní firma Midoma Overseas Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, které jsou známé jako daňový ráj pro zahraniční společnosti.

Bez rozhodovací pravomoci jsou komanditisté. Jsou jimi veřejné instituce, hejtmanství, Univerzita Pardubice a zprostředkovaně přes firmu Free Zone také Pardubice.

Tagy: Pardubice dluhy dražba TechnoPark

Zdroje: ČTK