Nečistota vzduchu na Moravskoslezsku překračuje limity

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Překročení povolené čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu naměřily dnes všechny stanice v Moravskoslezském kraji.

Nejhorší situace byla v 06:00 v Bohumíně a Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde denní koncentrace prašného aerosolu přesáhla dvojnásobek povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Během dne se situace mírně zlepšila, avšak ve 13:00 byly stále nad limitem denní koncentrace na všech 15 stanicích. "Během dnešního dne a noci očekáváme, že se hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Hrozí nebezpečí smogové situace

V neděli vyhlásili signál upozornění na možnost vzniku smogové situace pro Ostravsko a Karvinsko. Některé firmy už tak začaly s ekologickými opatřeními, aby se do vzduchu dostávalo méně prachu, například se v podnicích nemanipuluje se sypkými látkami. Signál upozornění na možnost smogové situace se vyhlašuje, když průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší překročí 100 mikrogramů na metr krychlový. Lze jej odvolat, když naměřené hodnoty vydrží na všech měřicích stanicích 24 hodin pod touto hranicí.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. U lidí bez zdravotních komplikací zatím žádná omezení nejsou nutná.

V Moravskoslezském kraji, kde je jedno z nejhorších ovzduší v Evropě, lidé v letošní zimní sezoně se smogem bojují už poněkolikáté. Naposledy to bylo na konci ledna a počátkem února.

Tagy: pruzkum smog meteorologie

Zdroje: ČTK